13.
A szerk. 2008.01.11. 12:51
A pártfogó felügyelet lényege az elkövetők ellenőrzése, támogatása, segítése a társadalomba való visszatérésük során, de deklarált cél annak megelőzése, hogy az elkövető újra bűncselekményt valósítson meg.
E cél megvalósítása érdekében a pártfogó felügyelet alatt álló személy köteles a jogszabályban és bírósági határozatban előírt magatartási szabályokat megtartani, a pártfogóval rendszeres kapcsolatot tartani és részére az ellenőrzéshez szükséges felvilágosítást megadni
.
A magatartási szabályok kötelezettségeket és tilalmakat írnak elő annak érdekében, hogy a pártfogolt k törvénytisztelő életmódot folytasson. Ilyen magatartási szabály lehet :
a.) meghatározott helységben tartózkodjék,
b.) meghatározott jellegű nyilvános helyeket ne látogasson
c.) nyilvános helyen ne fogyasszon szeszes italt,
d.) meghatározott helyen és időközönként , meghatározott szervnél vagy személynél jelentkezzék
e.) meghatározott tanulmányokat folytasson,
f.) vele egyetértésben meghatározott gyógykezeléseken vegyen részt (pl: alkoholelvonó kúra)
A felügyelet alá rendelhetők köre
Pártfogó felügyelet alá az az elkövető rendelhető, akinél valamely oknál fogva feltételezhető, hogy e támogató, ellenőrző, segítő tevékenységre nagyobb szüksége van. Így pártfogó felügyelet elrendelésének akkor van helye, ha a feltételes szabadság, illetve a próbaidő eredményes elteltéhez az elkövető rendszeres figyelemmel kísérése szükséges.
- A próbára bocsátott vagy a felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt visszaeső, valamint az, akivel szemben a vádemelést elhalasztották, pártfogó felügyelet alatt áll.
A pártfogó felügyelet tartama azonos a feltételes szabadság (A feltételes szabadság tartama azonos a szabadságvesztés hátralévő részével, de legalább egy év; életfogytig tartó szabadságvesztés esetén pedig tíz év) , illetve a próbaidő időtartamával.
A megyei hivatal fiatalkorúakkal foglalkozó pártfogó felügyelője látja el a pártfogó felügyeletét a:
a.) fiatalkorúnak,
b.) olyan személynek aki a pártfogó felügyelet tartama alatt tölti be a 18. életévét,
c.) olyan személynek, aki fiatalkorúként elkövetett bűncselekmény miatt pártfogó felügyelettel együtt járó felfüggesztett szabadságvesztésre ítélése, próbára bocsátása, javítóintézetből ideiglenes elbocsátása , illetve a vádemelés elhalasztásának időpontjában a 18. életévét betöltötte.
A pártfogó felügyelő feladatai ellátása során együttműködik a pártfogolt lakóhelye szerinti gyermekjóléti szolgálattal és a megyei gyámhivatal gyermek- és ifjúságvédelmi koordinátorával.
1.) A pártfogó felügyelet kezdetekor tájékozódik a pártfogó a pártfogolt esetleges korábbi gondozásának, védelembe , illetve nevelésbe vételének tapasztalatairól,
2.) A gyámhatóság meghívására részt vesz az esetmegbeszéléseken,
3.) Gyermekvédelmi intézkedést kezdeményez a gyámhatóságnál, ha az a pártfogolt fiatalkorú környezetében kialakult súlyos veszélyeztető helyzete megszüntetése miatt szükségesnek látszik.
4.) Fiatalkorú esetében külön magatartási szabályt a büntetés-végrehajtási bíró részére a pártfogó felügyelő is javasolhat.
A pártfogó felügyelet az ezt elrendelő határozat jogerőre emelkedésével, illetőleg a szabadságvesztésből vagy javítóintézetből szabadulás napjával kezdődik.
A pártfogó felügyelet megszünik, ha:
a.) a tartama letelt,
b.) a pártfogó felügyelet tartama alatt szabadságvesztés végrehajtását veszik foganatba.
Fiatalkorúak esetében a pártfogolt jelentkezni köteles:
a.) a vádemelés elhalasztása, próbára bocsátás, illetőleg felfüggesztett szabadságvesztés esetén a pártfogó felügyelőnél,
b.) a javítóintézetből való ideiglenes elbocsátása, illetőleg a feltételes szabadságra bocsátása után 48 órán belül az állandó lakóhelye szerint illetékes pártfogó felügyelőnél.
A pártfogó felügyeletet a pártfogolt lakóhelye szerint illetékes megyei hivatal pártfogó felügyelője hajtja végre.
A pártfogó felügyelet végrehajtása során a pártfogó felügyelő feladata különösen:
a) segítség nyújtása a pártfogolt számára a társadalomba való beilleszkedéshez, a bűnismétlés elkerüléséhez,
b) annak ellenőrzése és rendszeres figyelemmel kísérése, hogy a pártfogolt betartja-e az előírt magatartási szabályokat, illetve milyen magatartást tanúsít a munkahelyén vagy az oktatási intézményben, illetve a lakóhelyén.
c.) Életkörülményeiről és életviteléről a pártfogó felügyelő a pártfogoltat beszámoltatja,
d.) indokolt esetben a pártfogolt segélyben részesítése.
e.) fiatalkorú terheltekről környezettanulmányt készít,
f.) pártfogó felügyelet végrehajtásáról pártfogoltanként pártfogó felügyeleti tervet készít,
A pártfogó felügyelő a pártfogó felügyeletet egyéni pártfogó felügyelői terv alapján hajtja végre.
A pártfogó felügyelői terv tartalmazza a bűncselekmény elkövetéséhez vezető okok, a bűnismétlés vonatkozásában fennálló, a terheltet veszélyeztető körülmények megnevezését, valamint a megszüntetésükhöz szükséges teendőket, így különösen:
a) a pártfogolt kötelezettségeit,
b) a pártfogó felügyelő feladatait,
c) azoknak az intézményeknek, személyeknek a megnevezését, akiknek a segítségét a terv megvalósításához célszerű igénybe venni.
A pártfogó felügyelet végrehajtásában a rendőrség közreműködik és közbiztonsági szempontból ellenőrzi a pártfogolt magatartását.
|