szocped2005
SZAKDOLGOZAT
 
Segtsg a tantrgyakhoz
 
Knyvtrak
 
Kpek rlunk
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
A szerkesztrl
 
Pontos id
 
Eset
Tartalom
 
REHABILITCI
REHABILITCI : REHABILITCI

REHABILITCI

A szerk  2008.01.29. 08:38

1 rsz (pps alapjn )

Rehabilitci-Szocilis Rehabilitci

Tengerdi Antal

 

Ajnlott Irodalom

nI.,Kullmann L., Tringer L.: A rehabilitci gyakorlata
Medicina Bp. 2000.

nPet Zoltn (szerk.): Vzlatok a pszichitriai rehabilitci gyakorlatbl SZOTE Szeged 2002.

nKappter Istvn (szerk.): A rehabilitci alapproblmi
Szocilis Munka Alaptvny Kiadvnyai Bp. 1995.13.

nKulcsr Zsuzsanna: Egszsgpszicholgia II,III,IV,VII. fejezet ELTE Etvs kiad Bp. 1998.

nPet Zoltn: Zskutca? (A rokkantsg, a szocilis otthon s a rehabilitci dilemmi) Animula1992.

nKosza Ida: A pszichitriai rehabilitci gyakorlatnak kziknyve Akadmia Bp.1996.

nPik Bettina: Egszsgszociolgia j mandtum Bp. 2002.

nA fogyatkos gyermekek vodai nevelsnek irnyelvei
1993. vi LXXIX. Tv.

n141/2000. (VIII. 9.) Korm. Rendelet a slyos fogyatkossg minstsnek s fellvizsglatnak, valamint a fogyatkossgi tmogats folystsnak szablyairl

 

Kollokvium tmakrk

 

Az egszsg nem csupn a betegsg hinya, hanem testi, lelki egyensly a kls s bels krnyezettel, ami az ember testi-szellemi s trsadalmi jltt jelenti.

Ennek az llapotnak a fenntartsa csak aktv egszsgtudatos magatartssal lehetsges, amirt a roml krnyezeti felttelek miatt egyre tbbet kell tenni.

 

nA magyar lakossg egszsgi llapotnak bemutatsa

na mortalitsi s

nmorbiditsi adatok alapjn, ahol lehetsges nemzetkzi sszehasonltsban.

nAz egszsgmagatarts fbb specifikumainak jellemzs

nAz egszsgvdelem s betegsgmegelzs jelenlegi hazai gyakorlatnak jellemzse.

 

Az sszehasonlts rdekben a kzelmlt trtnelmben hasonl  trsadalmi/politikai  tra  knyszerlt  Lengyelorszg  s  a  Cseh  Kztrsasg,  a fldrajzilag hatros, de gazdasgi/trsadalmi berendezkedsben ellenpontot jelent Ausztria,a legkedvezbb mutatkkal jellemezhet eurpai (Svdorszg) s zsiai (Japn) orszgok, a nhny  vtizede mg haznkhoz hasonl egszsggyi terhekkel kzd Finnorszg s az szak-Amerikt reprezentl USA relevns adatait is feltntettk, az brn.  Frfiak esetben tl azon, hogy haznk frfi lakossgnak letkiltsai a legkedveztlenebbek, kiemelend, hogy  a szletskor vrhat tlagos lettartam a vizsglt peridusban . szemben az sszes elemzsbe vont orszg (Lengyelorszgtl eltekintve) mutatival egyrtelmen stagnl.

 

 

 

 

 

 

A  korai hallozsi viszonyok alakulsa Magyarorszgon

 

Egyttvve, a hallesetek tbb mint 70%-t okozzk a 65 vnl fiatalabb lakossg krben. 

gy elssorban:

na keringsi rendszer betegsgei;

na daganatok;

na krnikus mjbetegsgek s mjzsugor valamint

naz idlt lgzrendszeri betegsgek

 

 

nA  keringsi rendszer betegsgei  okozta korai hallozs els  maximumt  a  magyar  frfiak krben 1984-ben rte el (272,8 halleset 100  000  fre), majd nhny vi cskkens utn,

n1993-ban ezt is tllpte a mutat rtke (275,2/100 000 f;

nA 0-64 ves nk esetben 1981-ben volt a legmagasabb a keringsi rendszer betegsgei okozta hallozs (109,2 halleset 100 000 fre),

nkrkben azonban jabb emelkeds nem kvetkezett be: 1995-ben alacsonyabb volt a mutat rtke (90,5) mint 1970-ben (99,2).

nA  mintegy negyedszzadnyi  idszak minden vben Magyarorszgon volt a legmagasabb a keringsrendszeri betegsgek okozta korai hallozs a vizsglt orszgok kztt.

 

 A daganatos  hallozs

               

emelked tendencija lland.

 

 a tbbi vizsglt orszg mindegyikben felfedezhet a cskken irnyvlts.

 

 

 Kiugran emelked  trend  jellemzi  a krnikus mjbetegs-gek s mjzsugor okozta korai hallozs alakulst.

 

Az 1980-as vek msodik  felben Szlovniban mg haznkhoz hason-l volt az ezen okok miatti korai hallozs mrtke.

 

 

 Az  idlt  hrghurut,  tdtgulat  s  asthma  szerepe a korai hallozsban elmarad ugyan  az eddig vizsglt halloki csoportoktl, tendencii azonban…

                Az eredmnyes prevenci miatt a fejlett orszgokban az elkerlhet hallokok  krbe soroljk.

 

 

A lakossg egszsgi llapott  meghatroz  kockzati  tnyezk  alakulsa

Dohnyzs

 

nSzmos, npbetegsgnek szmt, nagy betegsgcsoport (pl. krnikus lgzszervi megbetegedsek, szv-rrendszeri megbetegedsek, lgti daganatok stb.) els szm rizikfaktora.

nEgyes becslsek szerint az sszes hallozs 27%-rt a dohnyzs a felels.

nAz  EU  orszgokra jellemz a hallozs enyhe cskkense

nA dohnyzs trsadalmilag a leginkbb elfogadott, de az egszsgre legrtalmasabb szenvedly, aminek lekzdst elssorban nevelssel s alternatv rmforrsok biztostsval lehet elrni.

 

 

 

 

 

 

 

nA dohnyzk arnya a szakmunks vagy szakiskolai vgezettsggel rendelkezk krben a legmagasabb.

nA nk esetben a szakmunksok mellett, az ltalnos iskolai vgzettsggel rendelkez nk kztt magas a dohnyzk arnya.

nA felsfok vgzettsggel  rendelkezk  krben az tlagrtk alatt volt a dohnyzk arnya.

 

nAzt talltk, hogy minl alacsonyabb a szocilis sttusz, annl nagyobb a dohnyzk arnya s az elfogyasztott dohny mennyisge.

nMegllaptottk tovbb, hogy a dohnyzk minl fiatalabb korban kezdik  el  a  dohnyzst, annl nagyobb mennyisg dohnyt fogyasztanak.

nAz 1994-es felmrs eredmnyei szerint a dohnyzsrl val leszoks motivcijaknt  a frfiak  esetben  valamilyen  betegsg  megjelense,  a  nk esetben elssorban a terhessg szolgl.

nA felsfok vgzettsggel rendelkez frfiak jellemz  mdon orvosi tancsra hagyjk abba a dohnyzst.

 

nAz utbbi 100 vben a npessg exponencilisan ntt, klnsen a fejld orszgokban, ahol a fertz betegsgek lekzdst nem kvette a szletsszablyozs bevezetse.

nJelenleg 6,4 millird ember l a Fldn, s becslsek szerint 2050-re ez a szm elri a 9 millirdot.

nUgyanakkor a npessg fele alultpllt vagy hezik, egyharmada pedig tlslytl s civilizcis betegsgektl szenved. Afrikban 40 milli HIV-fertztt l, ezek egyharmada gyermek.

 

nA nyugati vilg az elregeds fel halad: jelenleg Eurpban 1 fiatalra 2 felntt jut, Magyarorszgon pedig 4. 

nNpbetegsgg vlt a csontritkuls, a magas vrnyoms, a cukorbetegsg s a reuma. Emelkedik az idegrendszert s a mentlis llapotot rint betegsgek elfordulsa, s jelents a szv-rrendszeri s a daganatos betegsgek arnya.

nKlnsen ltvnyos nvekedst mutat a tltplls okozta anyagcsere-betegsgek szma (n. metabolikus X-szindrma). Az immunrendszer betegsgei kzl a fiatalokat fleg az allergis betegsgek, a klnbz atrophik s az asztma knozza.

 

nA kzssgek vd, megtart ereje nem mkdik, az emberisg civilizcija lassan egyet jelent a teljes elmagnyosodssal. Ezrt n a depresszisok s a fbisok (pnikbetegsgben szenvedk) arnya, ami sok esetben pszichitriai krkpp alakul.

nMagyarorszgon kzel 1 milli ember kzd alkoholproblmval, ugyancsak 1 milli azok szma, akik depresszisak, 400 ezer honfitrsunk esetben akut fzisban van a betegsg. A lakossg 15%-a mr tlt valaha depresszis krzist.

n50%-kal tbb cigarettt szvunk el vente, mint az Eurpai Uni tagllamai tlagosan (2300-2400 db). Az ers dohnyzk vente 7300 szl cigarettt szvnak el, ami 120-150 ezer Ft-os kiads jelent. A dohnyzs vente kb. 30 ezer ember hallt okozza, az alkohol pedig 17-18 ezert. Naponta tlagosan kb. 100 f hal meg az alkohol- s a nikotinszenvedly ldozataknt Magyarorszgon.

 

 

nA prevencis magatarts hatkonysgra ismeretesek meggyz pldk, amelyek arra buzdtanak, hogy ezeket a szoksokat mr gyermekkorban rdemes elsajttani.

nA 7 napos adventistknl s a mormonoknl pldul a valls tiltja a dohnyzst s az alkohol- vagy drogfogyasztst. A tpllkozsukat pedig a mrtkletessg s fleg a nvnyi tpllkok eltrbe helyezse jellemzi.

nLteznek olyan fldrajzi terletek (pl. Tibet, Kaukzus) ahol a vrhat lekor a szz vhez kzelt, s nyolcvan ves kor alatt alig fordulnak el krnikus, nem fertz betegsgek, gy a rosszindulat daganatok is rendkvl ritkk.

Trsadalmi egyenltlensgek

nA  magyar  trsadalomban  a  rendszervltozs ta nvekedtek a gazdasgi klnbsgek. Egy 1993-ban kszlt tanulmny a horizontlis  s  vertiklis  egyenltlensgek alakulst vizsglta a magyar trsadalomban a 90-es vek sorn. A  tanulmny  fbb  megllaptsai  a kvetkezk voltak:

na 90-es vek sorn a gazdasgi egyenltlensgek a magyar trsadalmon bell nvekedtek;

nklnbz  szocilis  tmogatsi  rendszerek  lteznek  a  gazdasgi  egyenltlensgek cskkentsre, de ezen programok hatsossga s hatkonysga ismeretlen;

nilyen  informcik hinya miatt megvan a veszlye annak, hogy az egyenltlensgek cskkentsre irnyul intzkedsek nem hatkonyak.

nA rossz szocilis s gazdasgi sttusz nem kzvetlen okozja a rosszabb egszsgi llapotnak, hanem kzvetett mdon befolysolja azt. Erre szolglhat pldaknt  a  csecsemhallozs alakulsa az anya iskolai vgzettsgnek fggvnyben

 

A csecsemhallozsi arnyszm alakulsa az anya iskolai vgzettsgnek megfelelen Magyarorszgon, ezrelkben, 1970-ben, 1985-ben s 1995-ben.

 

A  TBC-s  megbetegeds  egyik legfontosabb  determinnsa  a  trsadalmi deprivci. 

Hajdu- Bihar megyben a szocilis deprivci mrtke lnyegesen nagyobb, mint  Gyr-Moson- Sopron megyben.

 

A tblzatbl leolvashat, hogy a legalacsonyabb s legmagasabb rtkkel rendelkez kerletek kztt a klnbsg a frfiak esetben csaknem kilenc s fl (9,46) v,  a  nk esetben  csaknem t v (4,73) volt. Ezek mgtt a klnbsgek mgtt elssorban az eltr trsadalmi s  gazdasgi krnyezet hatsai hzdnak meg.

Utak (Pet)

 
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Sopronrl
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!