SZOCPED Szigorlat
A szerk. 2008.01.29. 09:02
8/A
Szociális foglalkozások:
Énállapotok és tranzakciók, tanácsadás, terápiák
Énállapotok
Fenomenológai vonatkozásban érzések összefüggő rendszereként, működési vonatkozásban pedig összefüggő magatartásminták készleteként írható le. Az érzések rendszerét megfelelő magatartásminták együttese kíséri.
1. Szülőkére hasonlító én-állapotok = exteropszichikus = szülői én
2. Autonóm módon a valóság tárgyilagos értékelésére irányuló én-állapotok = neopszichikus = felnőtti én
3. Archaikus maradványokat képviselő, korai gyermekkorban rögzült, de még mindig aktív én-állapotok =archeopszichikus = gyermeki én
A tanácsadásnál különböző én-állapotok vannak. Szülői én, felnőtt én, gyerek én. A tanácsadónak és a tanácskérőnek is van. Az az ideális, ha a szülő én találkozik a szülő énnel, vagy szülő és felnőtt énnel, vagy felnőtt és a felnőtt énnel. A tanácskérő számára szülő én a jó.
A szülő és a gyermek én találkozása nem jó, hátráltatja a munkát.
A partneri kapcsolat azt jelenti, hogy elfogadom a másikat, nem veszem át terheit, hanem segítem abban, hogy megtalálja a megoldást.
Tranzakciók
A társas érintkezés egységét tranzakcióknak nevezzük. Ha két vagy több ember valamilyen társas összejövetelen találkozik egyikük előbb vagy utóbb beszélgetésbe kezd, vagy más módon jelzi, hogy tudomásul vette a többiek jelenlétét. Ezt nevezzük tranzakcionális ingernek. Erre a másik személy valamilyen módon reagál, ez a tranzakciós válasz.
A tranzakciók láncreakcióként követik egymást, minden válasz maga is ingerré válik.
A kommunikáció első szabálya úgy hangzik, hogy a kommunikáció mindaddig simán megy, amíg a tranzakciók kiegészítő jellegűek. Ameddig a tranzakciók kiegészítő jellegűek, a szabály szempontjából mellékes, hogy két ember kritizálgató pletykába merült-e el.
A kommunikáció keresztezett tranzakció esetén megszakad. Ilyen a házasság, szerelem, barátság vagy munka tranzakció.
A játszmák kiegészítő, rejtett tranzakciók folyamatos sorozata, amellyel pontosan meghatározott, előre látható kimenetel felé tart.
2 ismertetőjele van:
§ Rejtett jelleg
§ nyereség
Játszmatár:
v életjátszmák
§ alkoholista
§ adós
§ rúgj belém
§ most rajtacsíptelek te gazember
§ ennek is te vagy az oka
v házassági játszmák
§ sarokba szorítás
§ bíróság
§ frigid nő
§ űzött vad
§ ha te nem lennél
§ drágám
v társasági játszmák
§ hát nem borzasztó
§ szépséghiba
§ Schleimel
v szexuális játszmák
§ perverzió
§ megerőszakolási
v alvilági játszmák
§ rabló-pandúr
§ hogyan lehet innét meglépni
§ húzzuk be a csőbe
Tanácsadás
A tanácsadásnál ügyelni kell a metakommunikációs jelekre, hangszín, hanghordozás, mimika. A lehajtott fej azt jelenti, hogy nem mond igazat.
Testbeszéd: a karbatett két védekezést jelent. A feszes tartás: valamitől fél, tart.
A tanácsadás során a tanácskérő beszél, a tanácsadó meghallgatja. Aztán próbálják közösen kitűzni a célokat Az önsegítsét próbálják hangsúlyozni.
Tanácsadás formái:
- házassái-párválasztás
- nevelési
- konfliktusmegoldó
Konfliktus megoldásánál négy mező elmélet:
- önmaga tisztázás: kérdéseket teszünk fel neki, aktív odafigyelés, visszajelzés. Összefoglalom amit elmondott, a kulcsmondatokat össze kell szedni és a tüneteket ki kell elemezni
- a személyiség szerkezetének tisztázása: milyen a személyben a közelség-távolság érzése. Azt hogy bizonyos távolságok legyenek mindenki igényli. Meg kell keresni, hogy milyen a személyiségmodell
- kommunikáció letisztázása: a konfliktusmegoldás legjobb csatornája a kommunikáció
- végül tisztázni kell, hol él , milyen a szociális szintje, mi az ami fontos számára.
Terápiák
A terápiák szolgálják a szociálpedagógus személyiségének és kompetencia-tudatának teljességét, a gyakorlati terápiák kiváló munkaeszközei a terápiának.
A terápia görög szó: gyógyítást, eredetileg a test és a lélek kezelését jelenti.
§ Elméleti terápiák
- pszicholanalitikus terápia: Freud és Breuner dolgozta ki 1889-ben. Lényege, hogy párnás díványon fekszik és gyermekkori élményeket idéz fel. A terapeuta a fejénél ül
- beszélgetésterápia: C. Rogers alapította 1951-ben
- viselkedésterápia: Joseph Wolpe alapította 1950 körül (behaviorista)
- értelmi-érzelmi terápia: beszélgetésterápia ellentéte, Albert Ellis hozta létre 1950-ban
- családterápia: 1960-as évek USA
§ Gyakorlati terápiák
Elméleti terápia hosszú felkészülést igényel és maga a folyamat is hosszú ideig tart. A gyakorlati terápia néhány hónapos. A folyamat is rövid és az eredmény is gyorsan megmutatkozik.
- zeneterápia: Püthagorasz, Platon, Arisztotelész hangsúlyozták a szerepét. Magyarországon 30 éven működik. Lehet aktív és passzív.
- lovas terápia: a Helsinki olimpián 2. helyezést ért el egy mozgássérült hölgy. Ettől számítjuk a lovas terápia kezdetét. 1980-as évektől Magyarországon is megjelent. 1991. Magyar Lovasterápiai Szövetség
- autoszuggesztió
- rajzterápia
- pszichodráma
- vallási terápia
- szocioterápia: a közösség gyógyít
|