SZOCPED Szigorlat
A szerk. 2008.01.29. 09:04
8/B
Vlsghelyzetek a gyermek letben
Optimlis fejldsi s nevelsi felttelek nem lteznek, ezek mindig egy adott korhoz s kultrhoz kapcsoldnak. , mgis vannak olyan helyzetek, melyek komoly rzelmi terhet rnak a gyerekekre.
vls
csaldbl val kiemels
gysz
betegsg
nevelsi stlusok
Vls
A statisztikk szerint nagyon gyakori. Sok szl meghal, mieltt gyermekt felnevelte volna; voltak apk, anyk akik elhagytk csaldjukat; voltak hzassgon kvl szletett gyermekek. A mai egyszls csaldok tbbsgben az anya l egytt gyermekvel.
Ezekben az esetekben „csonka csaldnak” nevezik a csaldokat. A 70-es vek msodik fele ta az „egyszls csald” kifejezst hasznljuk.
A modern trsadalmakban a gyermek nevelse szempontjbl az olyan csald az optimlis krnyezet, ahol mindkt szl rszt vesz a gyermek nevelsben.
A vls tnye a gyermekeket szinte kivtel nlkl megrendti. 10 gyermekbl csak egynl fordul el, hogy felszabadultnak rzi magt a vls utn, ez is olyan esetekben fordul el, amikor az egyik szl erszakos fellpseitl kell flni.
A legtbb gyermek nem tekinti a vlst vglegesnek (Kt Lotti), igyekszik gy tenni, mintha a szlk dntse visszafordthat lenne.
Wallerstein s Kelly kutatsai szerint az elvlt szlk gyermekeinek:
1/3-a rettebb vlik, mint kortrsai
1/3-a valahogyan tvszeli, br szenved tle
1/3-nl slyos zavarok llnak be a pszichoszocilis fejldsben
Minden egyes gyermek msknt reagl a vlsra. Wallerstein szerint a gyermeknek 6 pszicholgiai feladatot kell megoldani a vls esetn, hogy a pszichs fejldse ne szenvedjen zavart:
elfogadni a hzassg felbomlsnak tnyt. Ebben nagy szerepe van a szlnek, hogy ne hitegessk a gyereket. reztessk vele az rzelmi biztonsgot, hogy ne magt vdolja
ne ktelezdjk el egyik szl fel sem
feldolgozni a vesztesget (rendszeres kapcsolattartssal lehetsges)
feldolgozni a haragot, az nvdat
elfogadni a vls llapotnak tnyt
relis remnyei legyenek a szlk kapcsolatban
A gyermeknek ltalban hinyzik az eltvozott szl, gyakran nmagukat vdoljk a vls bekvetkezsrt. A gyermek mindkt felnttel s rajtuk keresztl az egsz felnttvilggal szemben csaldst, kibrndulst rezhet, mindez kihat erklcsi fejldsre, ksbbi beilleszkedsi nehzsgeire.
A vlsnak ms jelleg kvetkezmnyei is lehetnek:
a gyermekkel marad szl rszre trsadalmi lecsszs
cskken a gyermekkel tlttt id
cskken a szl-gyermek interakci mennyisge
a vls sokszor deviancia fel vezeti a fiatalt
az iskolban megjelenik a tanulmnyi eredmny romlsa
A trsakkal nem osztja meg a problmit. A hossz tv kvetkezmnyekhez tartozik, hogy az elvlt szlk gyermekei felntt korban kisebb hzasodsi kedvvel rendelkeznek, megjelenik a deviancia, a hzassgot nem tekintik llandnak. A statisztikai adatik szerint azok a gyerekek, akik valamelyik szltl tvol lnek, hajlamosak lemorzsoldnia a kzpiskolbl, kevesebben jrnak egyetemre, hzassguk gyakran vlssal vgzdik.
Wallerstein s Kelley kutatst vgzett a vls okozta stressznek a gyerekekre gyakorolt hatsrl, a keletkezett maradand krosodsrl.
A kvetkez krlmnyek segtik el, hogy a hats ne legyen egyrtelmen negatv:
a szlk egyms irnti haragjukat tomptsk
nevels j krlmnyeinek megteremtse
rendszeres kapcsolat a msik szlvel
a gyermek kedvez szemlyisgvonsainak fejlesztse
gyermeket tmogat emberi hlzat megtartsa
ingerltsg, agresszivits hinya
a gyermek neme, letkora.
Legveszlyesebb az vods korban.
A feldolgozst befolysol tnyezk:
gyermek kora, neme
gyermek szemlyisgtpusa
gyermek rettsge
mennyi veszekeds elzte meg a vlst
szlk anyagi helyzete
vlshoz vezet ok definilsa
szlvel, testvrrel val kapcsolat
a gyermek sajt stresszkezel kpessge
a vls utna szlk kapcsolatban folytatdik-e a gyllkds
Gyermek elhelyezse
A XIX. szzadban a vls esetn az apnak kizrlagos joga volt a gyermek nevelsre. A szzad kzeptl, amikor ismertt vlt az anya szerepnek fontossga, a gyakorlat az ellenkezjre fordult. Ma csak akkor tlik az apnak a gyermeket, ha az anya alkalmatlannak bizonyul a gyermek nevelsre.
Felttelezhet, hogy a lnyok ezrt kevsb rzkenyek a vls okozta krosodsokra, mert k az azonos nem szlvel maradnak. Az apa hinynl a fiknl a nemi identifikci zavarai figyelhetk meg.
A szlk jrahzasodsa bonyolult helyzetet teremt a gyermek letben, klnsen ha a hzassgban j gyermekek szletnek.
Gysz
A hallflelem kialakulsa csak a fejlds bizonyos fokn kvetkezik be. A 6-7 ves gyermek nem rti a hall megfordthatatlansgt, de nyugtalan ha a megszokott szemly eltnik krnyezetbl.
ltalban a gyermeket s a fiatalt a hall tnye kevsb rendti meg a hall tnye, kivve, ha szoros kapcsolatban voltak az illetvel. Termszetesen slyos csaps a testvr vagy a szl halla. A szl halla pszichzis jelleg llapotot, mly depresszit idzhet el, ha a gysz s szomorsg feldolgozsra nincsenek megfelel krlmnyek.
A legnagyobb lelki megterhelst a gysz kifejezseinek nehzsgei jelentik. Rendkvli feldolgozsi nehzsget jelent a gyermek szmra a szl ngyilkossga.
A hallesetek alkalmval a szl megprblja a gyermeket tvol tartani az esemnyektl. Szgyenlik sajt rzelmi vlsgukat. A gyermekeknek is, mint a felntteknek szksgk van arra, hogy rzseit megfogalmazza. 5-6 vesen a gyermek kezdi megrteni a hall tnyt, a hallesettel kapcsolatos rzelmeik forrsa:
tudatra bred, hogy sajt lete is vges
bntudat gytri, gy rzi, hogy nem viselkedett az illetvel megfelelen.
A gysz okozta krosods akkor enyhthet, ha a gyermeket btortjk a gysz kifejezsre. Erre azonban nem mindig kpesek a szlk. Brmilyen slyos a megrzkdtats, normlis krlmnyek kztt feldolgozhat, nem okoz vgrvnyes rombolst a ksbbi lelki mkdsben.
Az ngyilkossg mintaad cselekvs, gyakran utnzshoz vezet, klnsen olyan kzegben, ahol a tagok jl ismertk egymst.
Tapintatosan, biztonsgot nyjtva kell kzlni a gyerekkel az igazsgot. Hagyni kell, hogy a gyermek had hozza felsznre az rzseit (rajz).
Betegsgek meglse
A gyermeknek ms a viszonya a betegsgekhez, mint a felntteknek. 10 ves kor eltt a betegsgekhez val viszonyt nagymrtkben meghatrozza a szl viszonyulsa. A szli hozzllst befolysolja:
betegsg milyensge
betegsg slyossga
szl szemlyisge
A gyermek betegsge idejn a szl lland jelenlte s rzelmi tmogatsa elengedhetetlen. A gyermek ha tiltakozik is a fjdalmas beavatkozs ellen, akkor fogadja el annak szksgessgt, ha azt a szl jvhagyja.
A szlk tvolltben a gyermek hamar felhagy a tiltakozssal (hospitalizldik), ltszlag egyttmkdv vlik.
Sok esetben a gyermek gy li meg a krhzi tartzkodst, hogy a szlei otthagytk.
Gyakori problma, hogy a szl pnikba esik gyermeke betegsge miatt. A gyermeknek a gygyulsa rdekben szksge van a szl optimizmusra. A serdlkorig a gyermekre nagy mrtkben hat a szl rzelmi llapota.
rkbefogads
Az rkbefogads a lehet legjobb megolds a szli gondoskodst valamilyen okbl nlklz gyermekek esetn. Azonban sokfle bonyodalommal jrhat, amelynek ltrl s lehetsges kvetkezmnyeirl gyakran nem tud az rkbefogad szl. Valdi ktds s szeretet alakul ki az rkbefogad szlk s a gyermek kztt, azonban itt gyakoribbak a nevelsi problmk.
Dnt szerepet jtszik a valdi elktelezds. Fontos, hogy az rkbe adand gyermek jellemzi. Minl kisebb a gyermek, annl kisebb az eslye, hogy az intzeti szemlytelen krnyezet miatt srlt-e.
Az emberek tbbsge kicsi, -3 ves gyermeket szeretne rkbe fogadni, ez volna a gyermek rdeke is, de ezt a trvnyek neheztik, mert a vr szerinti szlk jogt vdik.
Az intzeti tartzkods nyomai annl feltnbbek, minl tbb idt tlttt a gyermek ott. A 2-3 ves gyerekek gyakran gpiesen viselkednek, nllan viselkednek. A beszdkszsg, szkincs tekintetben elmaradst mutatnak. Ezek a gyerekek kevesebbet srnak s panaszkodnak, mint a csaldban nevelkedettek.
Nehz krds, hogy megtudhatja- e a gyermek, hogy szlei nem az igaziak. Serdlkorban foglalkoznak a legtbbet a szrmazsukkal. A 6-7 vesek nem hiszik el az igazsgot. Bizonyos letkor alatt nem tudja feldolgozni a tnyt.
Gyermekek bntalmazsa
Napjainkban a gyermek bntalmazsnak a szemllete megvltozott. A gyermek harmonikus szemlyisgfejldst befolysolja. A fejlett orszgokban visszalsnek tekintik a gyermek bntalmazst. A szlk nevelsi stlust tancsadssal lehet befolysolni.
A fizikai bntalmazs jelei a gyermeknl:
kls
bels
Ha a nyomok megjelennek a gyermeken a szl prblja az igazsgot leplezni, vagy letagadni (baleset volt).
(elektv mutizmus – a gyermek a flelem miatt megnmul)
Baleseti srlsnek csak akkor minsl a bntalmazs, ha msok mulasztsnak vagy cselekedeteinek kvetkezmnyeknt lpnek fel a jelek. A hatsgot is be kell vonni s nyomozati eljrs indul a szlk ellen.
Ha nincsenek klsrelmi nyomok, bonyolultabb viselkedsi jellegzetessgek elruljk, hogy a gyermek veszlyeztetett krnyezetben l.
Nehezti a gyermek bntalmazsnak feldertst, hogy a gyermek a szlvel sszejtszik, hiszen szereti szleit. A gyermek nem rulja el szljt, de tele van flelemmel, szorongssal.
Fizikai bntalmazs jelei:
lthat
- tsnyomok a test klnbz rszein (lb hts rszn, fels testen, nyakon, fejen, nemi szervn, melyek lthatan valamilyen trgytl szrmaznak)
- cspsek, karmolsok, szortsok jelei
- fejsrlsek, koponyatrs, retinasrls, szem krli bevrzsek
- gsi nyomok
lelki srls, a viselkedsben nyilvnul meg
- lland kszenltben vannak, nagyfok bersg figyelhet meg nluk, flnek a veszlytl
- nyugtalansg
- hirtelen reagl
- ugrsra kszen ll
- ltalnos szomorsg levertsg
- kortrsaival nem tartja a kapcsolatot
- nem lehet vidmsgra, rmre ksztetni
- nem tud jtszani
- visszahzdak, elmagnyosodnak
- slyos tanulsi zavart mutatnak
- bizarr viselkeds tapasztalhat nluk
- gtlsosak, rettegnek a kudarctl, mert flnek a sikertelensgtl
A szl szemlyisge, aki veszlyezteti a gyermekt:
gyermekkori tapasztalatait viszi bele a szli viselkeds. A gyermekkori elutasts miatt alacsony az nrtkelsk
nem tudja a viselkedst kontrollni
rzelemhiny, a pozitv rzseket nem tudja kifejezni
a gyermek nevelse kihvst jelent szmukra s nehezen tolerljk a a gyermek nevelsvel kapcsolatos nehzsgeiket. Ez jabb kudarcot s kihvst jelent szmukra
a bntalmaz szl is j szl prbl lenni, de nrtkelsi problmi miatt ez nem sikerl neki
gy kezeli gyermekt, ahogy t kezeltk gyermekknt. Fel sem fogja, hogy amit tesz negatv jelensg
Szexulis bntalmazs
Magyarorszgon minden 3-4. gyermek valamilyen fok bntalmazst szenved. Sok esetben a csaldbl rkeznek ezek a bntalmazsok. Tbbnyire a lnyokat rik ezek a srelmek.
Brmely gyermek nyilvnosan szexulis tevkenysgre val alkalmazsa, hasznlata, rvevse, csbtsa, vagy ingerlse, vagy knyszertse abbl a clbl, hogy ilyen tevkenysg vagy annak valamilyen vizulis brzolsa ltrejjjn.
Gyermek megerszakolsa, molesztlsa, prostitcija vagy a szexulis kizskmnyols brmely ms formja olyan krlmnyek kztt, melyek azt jelentik, hogy ezltal a gyermek egszsge vagy jlte csorbt vagy veszlyeztetst szenved.
A szexulis bntalmazs ldozatv vlt gyermek tnetei:
az otthoni helyzetet titkolja, leplezi, infantilis mdon fogja kifejezni, indirekt utalst tesz. Regresszis viselkedst mutatnak, illetve agresszivitst
a serdlknl elfordulhat bnelkvets, csavargs. Szegnyes a trsakkal val kapcsolata
magamutogat
drog, alkohol
bntudatuk van, annak ellenre, hogy k szenvednek
kihat ksbbi letre is
has felsznre kerl a problma, a bizonyts miatt brsg el kerl. Ha a szoros a gyermek kapcsolata az elkvetvel, akkor bntudata lesz.
Sokan nem hisznek a gyermeknek.
Tapasztalatok:
a segtst a gyermek nem hllja meg, elutastssal reagl
a gyermek letben, minden, ami stabilitst jelentett ledl, a gyermek elbizonytalanodik
|