2/A
Szociálpolitika jogszabályai, etikája
Szociálpolitika célja:
Egyes csoportok, emberek társadalmi státuszának megváltoztatása.
Egye emberek társadalmi státuszát befolyásoló tényezők:
§ jövedelmi, vagyoni helyzet
§ életmód
§ munkára orientált-e
§ infrastrukturális ellátottság
§ környezeti ártalmak szerepe
§ érdekérvényesítési képesség
§ nemzeti, etnikai, kisebbségi hovatartozás
A szociálpolitika a feladatait különböző szereplők révén valósítja meg. A szociálpolitika intézményrendszerében kiemelkedő szerepet tölt be az állam. Az államszervezeten belül az országgyűlés (jogi szabályok, törvények elfogadása), a kormány, aki végrehajtja az országgyűlés által elfogadott törvényeket.
A Szociális-és családügyi Miniszter feladata: a gyermekvédelem, szociális ügyek, igazgatása. A végponton az önkormányzatok vannak, akik a helyi problémákat önállóan kezelik.
Az egyházaknak 1940 előtt komoly szerepük volt a szociálpolitikában, de kiterjedt hálózatuk elhalt.
A jogi szabályozás alapja az Alkotmány.
Erre épül az 1993. évi III-as törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról.
Megadja az általános kereteket. Nemzetközi alapokra épít, az ENSZ alkotmányára.
A települési önkormányzat szociális rászorultság esetén a jogosult számára pénzbeli, természetbeli és személyes gondoskodást nyújtó támogatásokat adhat.
A szociális rászorultságtól függő pénzbeli ellátásokról szóló határozatot a bíróság nem változtathatja meg. Az önkormányzatok szociális rendeletei tartalmazzák a törvény által nem szabályozott az önkormányzat pénzbeli ellátások megállapításának, folyósításának ellenőrzésének szabályait, ill. azokat a jogosultsági feltételeket, amelyek szabályozására a törvény felhatalmazást adott az önkormányzatoknak.
Pénzbeli ellátás
ˇ Gyermeknevelési támogatás
Jogosult az az anya vagy apa, aki a gyermek születését, örökbefogadását, továbbá az a nevelőszülő, aki a gyermek nevelésbe vételét megelőzően 180 nap biztosítási idővel rendelkezik, és saját háztartásában otthon 3 vagy több kiskorút nevel. Feltétel, hogy a legfiatalabb gyermek a harmadik életévének betöltésétől nyolcadik éve betöltéséig jár a támogatás. Feltétel, hogy a támogatásban részesülő személy, kereső tevékenységet napi 4 óránál hosszabb ideig nem folytat. Összege azonos a GYES-ével.
ˇ Időskorúak járadéka
Az jogosult, aki 62. életévét betöltötte, ill. a reá irányuló nyugdíjkorhatárt betöltött személy. Havi jövedelme ill. élettárásnak jövedelme nem haladja meg mindenkori nyugdíj legkisebb összegének 80%-át, egyedülálló esetén a 95 %-át.
Két évente felülvizsgálják, nem adható, ha börtönbe van ill. 3 hónapnál hosszabb ideig kórházban van.
Ha hajléktalannak küldik, és ha 3 hónapig nem veszik fel, akkor szüneteltetik. Megállapítását a helyi önkormányzat végzi. Kétévente egyszer felülvizsgálják, min. összege 1000 Ft. (2004.-ben az öregségi nyugdíj legkisebb összege: 23200 Ft.).
ˇ Rendszeres szociális segély
Jogosult az a személy,
- aki a 18 életévét betöltötte, de nyugdíjkorhatárt még nem érte el
- munkaképességét legalább 67 %-ban elvesztette, illetve,
- aki a vakok járadékában részesül.
- fogyatékossági támogatásban részesül, és ha havi jövedelme, valamint az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 80%-át.
- aktív korú nem foglalkoztatott személy, ha megélhetése más módon nem biztosított, ha havi jövedelme nem haladja meg az ö.ny. 70%-át, valamit az egy főre jutó havi jöv. nem haladja meg az ö.ny. 80%-át.
Összege: vakoknál ill. 67 %-os sérülteknél a nyugdíjminimum 80%-a, aktív korú nem foglalkoztatott személyeknél az öregségi nyugdíj 70%-a, jövedelemmel rendelkező jogosult esetén a különbözet összege.
ˇ Lakásfenntartási támogatás
Azoknak a személyeknek, családoknak adja az önkormányzat, akinek a településen elismert minimális lakásnagyságot és minőséget meg nem haladó lakásban vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségben élnek, vagy a fenntartásához szükséges jövedelemmel nem rendelkezik. Az adhatás feltételeit a helyi önkormányzat szabályozza. Adása főleg akkor indokolt, ha a lakásfenntartásnak havi költsége eléri vagy meghaladja a család jövedelmének a 35 %-át, és a jogosult havi jövedelme nem haladja meg a ö.ny. minimum 150%.-át. Egy évre vagy egy fűtésszezonra állapítják meg. Az adósságkezelési szolgáltatásban részesülő személy lakásfenntartási támogatásra jogosult!
ˇ Ápolási díj
Nagykorú hozzátartozó részesülhet, aki háziorvos szakvéleménye lapján önmaga ellátására képtelen, állandó felügyeletre és gondozásra szoruló súlyos fogyatékos, tartósan beteg 18. év alatti szegély gondozását, ápolását végzi. Méltányosságból az önkormányzat ápolási díjat annak is megállapít, aki 18 év feletti tartósan beteg személy gondozását végzi. Az összeg nem lehet kevesebb az öregségi nyugdíj legkisebb összegénél. Az önkormányzat dönt a folyósításról, és 2 évente felülvizsgálják.
ˇ Átmeneti segély
Az önkormányzat rendeletében szabályozza. Az kapja, akinek létfenntartása átmenetileg veszélybe került. Ez lehet pénzbeli és természetbeli is. Összege változó. Lehet eseti és lehet folyamatos is.
ˇ Temetési segély
Az kapja, aki saját költségén gondoskodott más temetéséről. Összege nem lehet kevesebb, mint a temetés összegének 10 %-a. Az önkormányzat dönt a folyósításról.
ˇ Munkanélküliek jövedelempótló támogatása
Annak folyósítják, aki munkanélküli járadékot kap, de a család egy főre jutó jövedelme nem haladja meg a az öregségi nyugdíj 80 %-át. A támogatás 1 évre állapítható meg.
Természetben nyújtott szociális ellátások
ˇ Köztemetés
Nincs hozzátartozó, ezért az önkormányzat temeti el
ˇ Közgyógyellátás
A szociálisan rászorult személy részére az egészségi állapot megőrzéséhez és helyreállításához kapcsolódó kiadásainak csökkentésére közgyógyellátási igazolvány állítható ki. Az igazolvánnyal rendelkező személy térítésmentesen jogosult a tb. Által támogatott egyes gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre, valamint gyógyfürdő kedvezményre.
Alanyi jogon jogosult: (a jegyző állítja ki az igazolványt)
-bentlakásos gyermek-és ifjúságvédelmi intézményben lakók, átmeneti és tartós nevelésbe vett kiskorú
- rendszeres szociális segélyben részesülő
- rokkantsági járadékos
- az, aki, vagy aki után szülője v. eltartója magasabb összegű családi pótlékban részesül
Az egy főre jutó jövedelem nem haladhatja meg a nyugdíjminimum 150 %-át. Méltányossági alapon is járhat.
ˇ Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság
Az önkormányzat állapítja meg annak a személynek, akinek a családjában az egy főre jutó jöv. nem haladja meg a mindenkori ö.ny. legkisebb összegét, egyedülálló esetén az ö.ny. 150%-át. Egy évre szól.
ˇ Adósságkezelési szolgáltatás (2003. jan.1.-től vezették be, nem kötelező tám. forma)
A települési önk. Lakhatást segítő adósságkezelési szolg. Részesítheti azt a családot, vagy személyt:
- akinek adóssága meghaladja az 50.000 Ft.-ot
- akinek fennálló tartozása legalább 6 havi
- jövedelme nem haladja meg a mindenkori ö.ny. minimum 150 %-át, egyedülálló esetén a 200 %.-ot.
- vállalja az adósság és a támogatás különbözetének megfizetését, és hajlandó adósságkezelési tanácsadáson részt venni.
További feltétel, hogy a tartozás a kérelem benyújtását megelőző 18 hónapban keletkezett. A támogatás mértéke nem haladhatja meg az adósság 75 %-át, és összege max. 200.000 Ft. lehet.
Személyes gondoskodást nyújtó ellátások
ˇ Alapellátások
600 lakosnál kisebb településen az alapellátásokat a falugondnok látja el.
v gyermek gondozása, felügyelete, étkeztetése, napközbeni ellátása
v étkeztetés
Szociálisan rászorult egyéneknek napi egyszeri meleg étel, akik önmagukat nem tudják ellátni
v házi segítségnyújtás
Azok részére, kik magukat nem tudják ellátni
v családsegítés
Rossz életkörülmények között élő családok segítése, családsegítő szolgálattal közreműködve. Szociális, mentális gondoskodás.
ˇ Szakosított ellátási formák
v ápolást, gongozást nyújtó intézmények
Akik önmagukat nem tudják ellátni.
Idősek otthona, fogyatékos személyek otthona, pszichiátriai betegek, szenvedélybetegek, hajléktalanok otthona, rehabilitációs intézmények
v nappali ellátást nyújtó intézmények
Nappali melegedő + mint az előzőnél
v átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények
Hajléktalanok éjjeli menedéke + mint az előzőnél
v lakóotthonok
Pszichiátriai, fogyatékos betegek részére + mint az előzőnél.
v Rehabilitációs intézmények
Pszichiátriai, szenvedélybetegek, fogyatékosok, hajléktalanok rehab.intézménye.
ˇ Speciális alapellátási feladatok
v Pszichiátriai beteg számára segítség nyújtás
v Fogyatékos személyek lakókörnyezetben történő ellátása
v Utcai szociális munka keretében hajléktalanok ellátása