7. / B. Ttel
A szerk. 2008.04.28. 08:39
7. / B. Ttel
Krzis, krzisintervenci.
A szocilis munkban a krzisintervenci az egynekkel, csaldokkal s kzssgekkel vgzett kzvetlen tevkenysgnek ismert s elismert formja.
A stresszhelyzetek, melyek krzishez vezethetnek feloszthatk:
akut helyzeti krzisekre
fejldsi vagy tmeneti krzisekre
termszeti vagy ember okozta krnyezeti katasztrfkra.
Eredete
Trtnetileg a krzis elmlete s annak gyakorlati alkalmazsa azokban a vltozsokban gykerezik, melyek a pszicholgiban, szociolgiban, pszichitriban s a szocilis munkban lezajlottak. Fejldsi folyamatok egymsra hatsa teremtette meg azt az alapot, amelybl elindult a krzisintervencis gyakorlat.
Pszicholgia
Erikson megalkotta a nyolc szakaszos letciklus megkzeltst, melynek segtsgvel vizsglhat az egyn kpessge arra, ahogy dolgozzon azon kulcsfontossg krziseken, melyeket minden egyes fejldsi szint magval hoz.
White elmlete: Hatkonysg s kompetenciafggetlen nenergia.
Selye vizsglta az egyneknek a stresszhelyzetekre adott vlaszait.
A stresszt elidz folyamatot 3 fzisra bontotta:
- vszreakci, mely magba foglalja a sokkot s ellensokkot
- az ellenlls, melynek sorn az egyn megprbl maximlisan alkalmazkodni
- kimerls, mikor az alkalmazkodsi mechanizmusok sszeomlanak.
Az emberek a krzishelyzetet gy rzkelik, mint amely fizikailag vagy pszichikailag olyan tlterhelst jelent, mely meghaladja a stresszhelyzetek megoldsra kialakult kpessgeiket. Olyan viselkeds kialaktsra koncentrltak, mely trsadalmilag elfogadottabb s kevsb fjdalmas mdja a stresszhelyzetek kezelsnek.
A felnttkor egyes szakaszaiban klnbz esemnyeket figyelhetnk meg, melyek az egyn harct jelentik azrt, hogy lekzdje a vletleneket, melyek klnbz vltozsokat idznek el lethelyzetben. A felntteknek van egy elkpzelt kpk arrl, hogy milyen a normlis, kvnatos lett, az elre nem ltott esemnyek okozta nagy stresszek sztromboljk az lett folyamatossgt s ritmust.
Szociolgia 1930-40-es vektl
Vizsgljk a stresszhelyzetek hatst a csaldi struktrra s interakcira. :
A csaldi krziseket:
v levlsi,
v nvekedsi, jogsrtsi
v demoralizcis vlsgok osztlyba soroltk.
Hill 3 elemet tallt, melyek meghatrozzk, hogy egy konkrt esemny okoz-e csaldi krzist:
v -a kls esemny vagy kivlt tnyez
v a csald bels struktrja
v csald defincija a kivlt tnyezrl, mint stresszokozrl.
Curmind s Cumming a krzis 3 tpust klnbztette meg:
v azokat, melyek biolgiai alapak s gy nem elkerlhetk, mint amilyen a serdlkor s a vltozs kora
v azokat, amelyeket a krnyezet vlt ki s gy bizonyos fokig elkerlhetk (pl: elvndorls s gysz)
v azokat, melyek esetlegesek, a vletlen eredmnyei, mint a baleset vagy katasztrfa.
Pszichitria
Lindermann megllaptotta, hogy az lett folyamn bizonyos elkerlhetetlen esemnyek rzelmi feszltsgeket s stresszt okoznak,- melyek egyrszt j helyzet kialaktshoz, msrszt sikertelensg esetn a mkds megromlshoz vezetnek. Bizonyos helyzetek minden ember szmra nehzsgeket okoznak, de csak olyan egynek esetben vltanak ki krzist, akk szemlyisgvonsaik vagy rzelmi erforrsaik tlzott megterhelse miatt hajlamosak tlzott srlkenysgre. 1948-ban ltrehozta a Wellsley Emberi kapcsolatok Szolglatt, egy kzssgi alap intzmnyt, mely a tipikusan veszlyeztetett csaldoknl vgzett megelz munkt tzte ki clul. GYSZREAKCI
Caplan kifejlesztette alapvet elmlett a krzisintervencirl. A krzist gy definilta, hogy az akkor kvetkezik be, ha az egyn fontos letcljainak teljestse kzben olyan akadlyba tkzik, amely a szabvnyos problmamegoldsi mdokkal megoldhatatlan.
A krzishelyzet kt fajtjt klnbztette meg:
v azokat, melyeket a norml letfolyamat vltozsai idznek el, mint az iskolba kerls s a nyugdjba menetel
v azokat, melyeket vletlen veszlyeztet helyzetek idznek el, mint az akut betegsg, a baleset vagy a csaldi helyzet hirtelen megvltozsa.
A krzis elmlethez val hozzjrulsknt megklnbztettek ktfle megkzeltst:
v az ltalnos megkzelts a helyzet s rzsi krzisek osztlyt hangslyozza, melyek a npessg nagy csoportjaival elfordulhatnak
v az individulis megkzeltst, mely hangslyozza s kveteli a szakemberek intenzvebb kzremkdst.
ngyilkossg megelzs
Az ngyilkossg megelzs, mely egyike a legaktvabb terleti mentlhigins programoknak, az 1960-as vekben fejlesztette ki nll vonatkoztatsi kereteit a Los Angeles-i megelz Kzpontban. E kzpont sajtossgai: a 24 rs telefonszolglat a kzssgi erforrsok azonnali mobilizlsa; az nkntesek beptse az lland szemlyzetbe.
A krzisintervencis szemllet kialakulsa a szocilis munkban.
A krzisintervenci elmleteinek, vonzerejt a szocilis munksok szmra az adta, hogy ezek sszeegyeztethetek voltak sajt szemlletkkel, mely trtnelmileg a slyos stresszhelyzetben lv csaldokkal val foglalkozsban alapozdott meg. Az 1930-as vek gazdasgi vilgvlsga okozta gazdasgi s trsadalmi robbans sok, korbban magabiztos szemlyt s csaldot knyszerttet arra, hogy segtsget krjen a kz- s magnkzben lv szocilis intzmnyektl.
A II. vilghbor idejn a csaldsegt szolglatok kzremkdtek abban, hogy az anyk llst talljanak a hadiiparban, kifejlesztettk a gyermekintzmnyeket s segtettk azokat, akiket a szolgltat intzmnyek fizikai vagy rzelmi okbl elutastottak. Azok a csaldok, amelyek a hbor miatti hossz tvollt, srltsg s elhamarkodott hzassgkts miatt felbomlottak, gyors s gyakorlott segtsgnyjtst ignyeltek.
1950-es vekben kimutattk, hogy a segtsget krkre ketts nyoms nehezedik: magt a problmt is ijesztnek rzik, s az a tny, hogy sajt maguk nem kpesek magukon segteni, mg tovbb nveli a feszltsgeket . gy a lehetsg, hogy a kliens a stratgiai idpontban kapjon segtsget elvsz a vrakz listk knyszer alkalmazsval.
A szocilis munksok az 1950-es vek ta vgeztek a krzisintervencis szemlleten alapul ksrleteket.
Elmleti keretek:
Elvek, melyeken a kzvetlen gyakorlat krzisintervencis megkzeltse alapjul sszefoglalhatak:
1. Egy egyn ki van tve a nvekv kls s bels feszltsg peridusainak a normlis letfolyamat sorn, melyek megzavarjk a krlvev vilggal val szoksos egyenslyt. Ezeket az epizdokat nhny veszlyeztet esemny indtja el. Az esemny lehet egy egyszeri katasztroflis trtns vagy tbb kisebb balszerencse.
2. A veszlyeztet esemny megzavarja az egyn homeosztatikus egyenslyt, s sebezhet llapotba hozza, melyet a megnvekedett feszltsgszint s a szorongs jellemez. Az egyn megksrli az egyenslya helyrelltst: Ha ez nem megy, s az sszeomls folytatdik, megksrel mindeddig nem prblt, vszhelyzeti mdokat mobilizlni a helyzettel val megbirkzs rdekben. Amennyiben a problma tovbbra is fennll s nem oldhat meg, nem kerlhet ki, az egyn feszltsgszintje maximlis rtkre nvekszik.
3. Ezen a ponton egy kivlt faktor lphet mkdsbe, mely beletasztja az egynt az aktv krzis llapotba, mely fzist az aktivits hinya jellemez. Ezt kveti a fokozatos reintegrci szakasza az egyensly j llapotnak elrsig. Ezek a fzisok hatrozzk meg a krzishelyzeteket.
4. A krzishelyzetek kifejldsekor az egyn az eredeti s az azt kvet veszlyeztet esemnyeket a kvetkez mdokon lheti meg: elssorban veszlyknt, mely fenyegeti sztnszksgleteinek kielgtst, jlltt, msodsorban rzkelheti: egy szemly attribtum (szerep vagy sttus) vagy lehetsg, kpessg elvesztseknt vagy rzkelheti kihvsknt a tllsre, nvekedsre, valaminek az alkot megoldsra.
5. Minden ilyen rzkelsi md jellemz reakcikat von maga utn, mely tkrzi az esemny szubjektv jelentst az egyn szmra. A veszly nvekv mrtk szorongst vlt ki, a vesztesg, a depresszi, a gysz rzst hvja el.
6. Krzishelyzet nem betegsg. Kapcsoldhat az egyn korbbi megoldatlan vagy csak rszben megoldott konfliktusaihoz, ami a helyzetnek meg nem felel s tlzott reakcit vlthat ki.
7. A krzishelyzet kezdete s megoldsa kztti id tg hatrok kztt alakulhat, ez fgg a veszlyeztet esemny slytl, a rsztvev egyn jellemz reakcimdjaitl, a megoldand feladat termszettl. Ngy-hat htig tart, mg az egyn valamilyen megoldst tall.
8. A krzishelyzet minden klns frmja gy tnik, hogy szintek sajtos szekvenciit rja le, melyek megjsolhatk s feltrkpezhetek. Az rzelmi reakcik s a viselkedsi vlaszok minden fzisban elre lthatk.
9. A krzishelyzet kibontakozsa idejn az egyn klnsen hajlamos elfogadni a segtsget. Vdekez mechanizmusai meggyenglnek. Egy minimlis erfeszts, maximlis eredmnyt kpes elidzni. A segtsg kis mrtke hatsosabbnak bizonyulhat.
10. A reintegrci idszakban j n-szerkezet alakulhat ki, s j alkalmazkodsi stlusok fejldhetnek ki, melyek kpess teszik az egynt arra, hogy hatsosabban birkzzon meg a jvbeni azonos vagy hasonl szitucikkal.
Minden ember ki van tve klnfle kls s bels feszltsgeknek, melyek lehetnek epizodikusak vagy kapcsolatban lehetnek fejldsi s tmeneti letszakaszokkal.
Kt klnbz folyamat indthatja el a krzishelyzet kialakulst. A sokk-krizisben egy hirtelen vltozs a trsadalmi krnyezetben mindent elbort reakcit okozhat, mellyel szemben elgtelenek az egyn vagy a csald mozgsthat problmamegold mechanizmusai. Mivel nem volt elzetes figyelmeztets vagy id a felkszlsre, az egyn rzelmi sokk hatsa al kerl s sszeroppan.
A kimerlsi krzisben az egyn feszltsghelyzetekkel nz szembe, de vgl az erk elfogynak, gy az aktv krzis llapota kvetkezik be.
Krzis fogalma:
Hirtelen, vratlan esemnyek, helyzetek.
Jacobson: az let esemnyeinek krzis-mtrixrl beszl, mely hosszabb idszakra is kiterjedhet, s nem pusztn egy krzist, hanem tbb, egymstl elklnlt krzist is jelenthet, mely sorozt minden darabja 4-6 htig tart.
Jelenlegi hasznlata kiterjed a stesszhelyzetben lv kliensekkel s betegekkel foglalkoz terpis programba val beptstl, az egszen specilis interdiszciplinris kzpontok kifejlesztsig, melyek az olyan veszlyhelyzetekben nyjtanak segtsget, mint amilyen az egyedlmarads, bntalmazs s az AIDS.
Kezels cljai
Parad szerint a krzisintervenci elsdleges clja, hogy cskkentse a stresszhelyzet hatst azonnali rzelmi elssegly felajnlsval, a kliensnek a helyzettel val megbirkzst s az integrcit szolgl harcnak erstsvel.
Rapoport szerint a clok:
Minimlisan:
1. enyhteni kell a tneteket
2. helyre kell lltani a krzis eltti mkdst
3. meg kell rteni a relevns kivlt tnyezket, melyek a krzishez vezettek
4. meg kell hatrozni azokat a gygyt intzkedseket, melyeket a kliensnek vagy a csaldnak meg kell tennie.
Krzisintervencis modellt dolgoztak ki a kutatk. Mintaalkot megkzelts ngy alapvet lpst tartalmaz:
1. a kivlt esemny felkutatsa
2. a kliens ltal hasznlt megoldsi mdok feltrsa
3. megoldsi mdok keresse, melyek jobban illenek a jelen helyzethez
4. a kliens j kzdelem- s trekvsmdjainak az ttekintse s az eredmnyek kirtkelse.
Golan esetkezels problmamegold elmlete 3 fzisra bonthat:
1. A kezd fzis a helyzet felmrst, krlrst clozza: kapcsolatteremts, annak kidertse, hogy mi trtnik, annak megllaptsa, hogy az aktv krzis llapota fennll-e.
2. A kzps fzis a teljestsre koncentrl: feladatok meghatrozsa s kivitelezse. A kliens segtsget kap abban, hogy felmrje korbbi elgtelen vagy alkalmatlan mkdsi mdjait s biztatst kap arra, hogy j megoldsi mdokkal prblkozzon. A f hangsly j kapcsolatok kialaktsra s olyan kzeg megtallsra illetve kialaktsra tevdik, mely kpes az egynt tmogatni. Kzssgi tmogatsrl van ez esetben sz, melyet a kliens olyan msoktl kaphat; akik hasonl problmkkal kzdenek, vagy hasonl helyzetben vannak.
3. Az utols szakasz a lezrssal foglalkozik. Tartalmazza a felmrst annak, hogy a helyzet milyen fejldst mutat a kliens els ltogatsa ta, melyek voltak a feltrt kzponti tmk, megoldott feladatok, teljestett magatartsvltozsok. Megtervezik az gy lezrulta utni tevkenysget, gy a kliens azzal a hittel hagyhassa el a segtt, hogy helyzete a jvben mg javulni fog.
Stratgik s technikk:
A krzisintervenciban a legfbb stratgia a kliens jramobilizlsa s az, hogy visszatrjen a mkds korbbi szintjre, vagy hogy egy mg magasabb szintre jusson. Amennyiben maradand vesztesg trtnt segteni kell a klienst, hogy a korltok ellenre elrje mkdsnek optimlis szintjt.
A kezelsi technikk vltoznak a segt gyakorlati stlusa s kezelsi szintje szerint. A kezdeti fzisban a btortsi technikkat hasznljk, hogy cskkentsk a szorongst, s rzelmi tmaszt nyjtsanak. A kzps szakaszban a direkt rhats techniki vlnak dominnss. Szmos szakember elnyben rszesti a magatarts-mdosts technikit, a pozitv s negatv megersts, alakts, edzs, buzdts mdszereit.
A krzisintervenci hasznlata csaldok, kzssgek s csoportok esetben:
A krzisintervenci magban foglalja a csaldokkal val foglalkozst is, mivel a legtbb krzishelyzet a csaldban jn ltre.
A csald gyakran bevondik a csaldterpis programba, melynek clja a tagok kztti kommunikcis mintk fejlesztse, s a hossz ideje fennll azon problmk megoldsa, melyek felsznre kerlnek a krzishelyzet folyamn.
A krzisintervencis megkzelts termszetes s mestersges kis kzssgekkel val foglalkozsra is alkalmas. A csoportok mind az intervenci megclzott egysgeiknt, mind terpis stratgiaknt elfordulnak a munkban. A krzisorientlt csoportok gyakran hasznlatosak tmogatsi rendszerknt.
Kzssgi szinten a krzisintervencis megkzelts ltalnoss vlt a katasztrfk s veszlyhelyzetek kezelsben.
|