8. / B Ttel
A szerk. 2008.04.28. 08:40
Vlsghelyzetek a gyermek letben
8. / B Ttel
Vlsghelyzetek a gyermek letben
Vls
A vls, mint a csaldra vonatkoz statisztikk mutatjk napjainkban nagyon gyakori. Ma a hzassgok 51 %-a vlssal vgzdik.
A huszadik szzad klnbz trsadalmi s gyermeknevelsi prblkozsai egyrtelmen arra utalnak, hogy a modern trsadalmakban a gyermek nevelkedse szempontjbl ktsgkvl az olyan csald az optimlis krnyezet, ahol mindkt szl rszt vesz a nevelsben.
A vls tnye a gyerekeket szinte kivtel nlkl megrendti. A legtbb gyermek nem is tekinti a szlk vlst vglegesnek, s igyekszik gy tekinteni, mintha dntsk visszafordthat lenne.
A gyermeknek 6 pszicholgiai feladatot kell megoldania vls esetn, hogy a pszichs fejldse ne szenvedjen zavart:
1. elfogadnia a hzassg felbomlst
2. nem elktelezdni a szli konfliktusokban s feszltsgekben, folytatni a mindennapos tevkenysgeket
3. feldolgozni a vesztesget
4. feldolgozni a haragot s az nvdat
5. elfogadni a vls llandsgnak tnyt
6. realisztikus remnyekkel rendelkeznie a kapcsolatot illeten.
A krnyezet egyik legfontosabb tagjnak, az egyik szlnek a csaldbl val kivlsa mindenkppen klnleges izgalmakkal s problmkkal jr. A gyerekeket megrmtik a szlk indulatai, s ltalban hinyzik nekik az a szl, aki eltvozott. Gyakran nmagukat vdoljk a vls bekvetkezsrt, gy rzik, hogy az eltvoz szl elutastja ket.
A vls kapcsn a gyerekeket gyakran slyosan megterheli, hogy osztozniuk kell szleik rzelmi llapotban, llst kell foglalniuk hol egyik, hol msik szlvel szemben.
A gyerekek szmra a krnyezetkben lev felnttek de elssorban a szlk fontos azonostsi mintkat, referenciakereteket jelentenek, amelyek lerombolsa slyos kvetkezmnyeket von maga utn: a gyerek mindkt felnttel s rajtuk keresztl az egsz felnttvilggal szemben csaldst, kibrndulst rezhet.
A vls utn cskken a gyermekkel tlttt id. A gyerekek ltalban az anyval lnek s az apa elve jval kevesebb idt tlt gyermekeivel. Az egyedl l anya azonban szintn kevesebb idt tud sznni a gyerekekre, minthogy knytelen pnzkeres foglalkozs utn nzni. A szl-gyerek interakci mennyisge cskken a szlk kztt zajl konfliktus, ellensgeskeds miatt is, s a vls gyakran alssa a szl tekintlyt is.
Ahhoz hogy a vls hatsa a gyermekre nzve egyrtelmen ne legyen negatv, az albbi krlmnyek fontosak:
1. A szlk kpessge konfliktusuk megoldsra
2. A nevels j krlmnyeinek megteremtse
3. A rendszeres kapcsolat fenntarts a nem velk l szlvel
4. A gyermekek szmra legyen elrhet egy tmogat emberi hlzat, a szlkn kvl
5. Az ingerltsg s agresszivits hinya
6. A gyerek neme s letkora is fontos! A legslyosabban a vls az vodskor gyermekeket rinti.
Gysz, a kzvetlen hozztartoz halla
Dnt klnbsg, mennyire llt kzel a gyermekhez az eltvozott. ltalban a gyerekeket s fiatalokat kevsb rendti meg maga a hall tnye, kivve, ha szoros kapcsolatban voltak az illetvel. Termszetesen a legslyosabb csaps a szl s a testvr elvesztse.
A szl halla pszichzis jelleg llapotot, mly depresszit idzhet el a gyermeknl. A legnagyobb lelki megterhelst a gysz kifejezsnek nehzsgei jelentik. A tapasztalatok szerint a gyermeknek ugyangy, mint a felntteknek, arra van szksge, hogy rzseit megfogalmazhassa, lereaglja. Nha vtizedek mlva derl ki, hogy veken t kszkdtek keserves lmnyeikkel, a feldolgozatlan rzelmek , flelmeket, slyos szorongsokat bresztettek benne.
A hazugsg, titkols msik slyos kvetkezmnye, hogy meginog a gyerek bizalma a felnttekkel szemben.
Jellemz, hogy a gyermeket bntudat gytri, gy rzi, nem viselkedett megfelelen az illetvel szemben, attl retteg, hogy sajt viselkedsnek szerepe volt az illet hallban. A gyermeket az ilyen helyzetben komolyan tmogatni kell!
A gysz okozta krosods akkor enyhthet, ha a gyereket btortjk a gysz kifejezsre.
Fontos tudnunk, hogy brmilyen slyos traumt s megrzkdtatst okoz is az egyik szl halla, az letlmnyek, normlis krlmnyek esetn, feldolgozhatk, nem okoznak vgrvnyes rombolst a ksbbi lelki mkdsben.
Slyos betegsg, hosszas krhzi tartzkods
A gyerekek betegsge idejn a szl lland jelenlte s rzelmi tmogatsa elengedhetetlen. A gyerek, brmennyire ltvnyosan tiltakozik is a fjdalmas s kellemetlen beavatkozsok ellen, akkor fogadja el ezek szksgessgt, ha a szl jelenltvel jvhagyja. Ismeretes, hogy a szl tvolltben a gyerekek hamar felhagynak a tiltakozssal (hospitalizldnak) s ltszlag egyttmkdv vlnak. A valsgban azonban ez az letkedv cskkenst, a remnytelensget jelenti, mely igen slyos testi tnetekben is jelentkezhet.
Optimlis esetben a 8-10 vnl fiatalabb gyerek mellett a szl llandan jelen van a krhzban.
Fontos, hogy a gyereknek a gygyuls rdekben szksge van a szl optimizmusra. A z egszsggyi intzmnyek egy rszben pszicholgiai tmogatst adnak a hasonl helyzetben lv szlknek. ltalban vve igaz, hogy a serdlkor kezdetig a gyerekre igen nagy mrtkben ha a szl rzelmi llapota, a nagyobb jelentsg dolgokkal kapcsolatban, mint pldul a betegsg vagy fogyatkossg, mintegy a szl szemvegn keresztl ltja a dolgokat.
rkbefogads
Br ezen esetek igen jelents rszben valdi ktds s szeretet alakul ki az rkbe fogad szlk s a gyermek kztt, a vr szerinti csaldokhoz kpest gyakoribbak a nevelsi problmk.
Az els kritikus problma a szli motivcival fgg ssze. Korntsem kzmbs, br igen nehezen azonosthat a kvlll szmra, milyen motvumok vezrlik a szlt, amikor gyermeket akar rkbe fogadni. Fontos a valdi elktelezds, amely elbrja a szksgszer ldozatokat.
Fontos az rkbe adand gyermek jellemzi. Szmolni kell azzal, hogy a gyermek nem fehr lapknt, hanem veleszletett tulajdonsgok sorval jtt a vilgra. Ezek pedig nem mindig azonosak azzal, amit az rkbe fogad szl elkpzelt magnak.
Fontos tnyez, hogy az rkbefogs utn a szlknek vekig szksgk volna a folyamatos pszicholgiai segtsre, tanfolyamokra, tovbbkpzsekre.
Nehz krds, hogy a gyermek megtudhatja-e, hogy szlei nem az igazi szlei. Az rkbefogadottsg teljes mrtk eltitkolsa a tapasztalok szerint szinte soha nem sikerl. A fiatalokat serdlkorukban egyre nagyobb mrtkben foglalkoztatja sajt szrmazsuk s identitsuk, rendkvli traumk okozja lehet, ha vratlanul ekkor jut tudomsukra, hogy szleik nem az igaziak.
Az rkbefogads az esetek tbbsgben nagyobb szli ldozatokat kvn, mint a sajt gyermek, m gy van r a legtbb remny, hogy igazi gyermekv vlik a szlnek, aki felnevelte.
A fizikailag bntalmazott gyermek
A fizikai bntalmazs jelei ltalban nyilvnvalak, br gyakran prbljk balesetnek lczni a hozztartozk. Baleseti srls csak akkor minsl bntalmazsnak, ha msok mulasztsnak vagy cselekedetnek kvetkezmnye.
Elfordulhat az is, hogy nincs lthat jele a bntalmazsnak, de bonyolultabb viselkedsi jellegzetessgek ruljk el a dolgot. A szlvel is sszejtszhat a gyermek, hogy a gyermekvdelmi hatsgok beavatkozst elkerljk.
A fizikai bntalmazs jelei: tsnyomok, valamely trgytl szrmaz nyom, fejsrlsek, gsi srlsek.
Viselkedsben megnyilvnul jelek:
- Szorongs
- lland ber figyelem, attl tartva, hogy veszly leselkedik
- Kevs kszsg az rmre, vidmsgra
- Koravn lesz a gyermek, visszahzd
- Tanulsi zavarok
- Negatv nkp
- Dhkitrsek,
- Tlzott alkalmazkods
- Rettegs a kudarctl
- Szegnyes kortrskapcsolatok
A veszlyeztet szlk alacsony nrtkelsek, nem tudjk nmaguk s msok viselkedst relisan kontrolllni, hinyban vannak az rzelmeknek. A gyermek, aki sokszor nem felel meg az elvrsaiknak, egy jabb ket visszautast szemlynek tnhet, egy jabb kihvs kompetencijukkal szemben, egy jabb kudarc meglst jelenti.
A veszlyeztet szlk gymond bosszt ll az t frusztrl gyermekn. Ahogy t kezeltk gyermekkorban, is gy kezeli gyermekt, sokszor meg sem rti viselkedsnek nem megfelel voltt.
Szexulis visszals ldozatv vlt gyermek
Szexulis visszalsnek bizonyul:
1. brmely gyermek nyilvnvalan szexulis tevkenysgre val alkalmazsa, hasznlata, rvevse, csbtsa, ingerlse, vagy knyszertse abbl a clbl, hogy ilyen tevkenysg valamilyen vizulis brzolsa jjjn ltre.
2. Gyermekek megerszakolsa, molesztlsa, prostitcira vagy szexulis kizskmnyols brmely formja, knyszertse, az incesztus (vrfertzs) kapcsolat gyermekkel, olyan krlmnyek kztt, melyek azt jelentik, hogy ezltal a gyermek egszsge vagy jlte csorbt vagy veszlyeztetst szenved.
Sajnos a jelensg ersen titkolt problma a gyermekek, mintegy egyharmada van kitve ilyen inzultusoknak.
A bevalls gyakran eredmnyezi, hogy az ldozat tovbbi ldozatt vlik. Ha a gyermekvdelem kiemeli a krnyezetbl jabb vesztesgknt li meg, klnsen, ha az a csald. Ha csaldtag az elkvet, a gyermek bntudata ersdhet, hogy vallomsa alapjn negatv helyzetbe hozza a csaldtagot.
A szexulis visszals ldozatv vlt gyermek tnetei:
- Regresszi, infantilis viselkeds
- Fantziavilgba menekls
- Agresszi
- Bnelkvet viselkeds
- Csavargs, a trauma elkerlsre
- Magnyossg, szegnyes kortrs kapcsolatok
- Csbt, exhibicionisztikus magatartsmd
- Alkoholizls
- Dorogozs
|