12. / A Ttel
A szerk. 2008.04.28. 08:51
Slyosan veszlyeztetettek: fggbetegek s ngyilkosjelltek,
tnetek, kezelsk.
12. / A Ttel
Slyosan veszlyeztetettek: fggbetegek s ngyilkosjelltek,
tnetek, kezelsk.
1. HELYZETKP
A fgg betegsg, a devins viselkeds egyik vllfaja, valamilyen szertl (alkohol, drog, nikotin stb.) vagy bizonyos cselekvssortl (jtk, tv sorozat stb.) val fggsget jelent. Szenvedlybetegsgnek is hvjuk, mivel szenvedly (pl. ivs vagy jtk) vltja ki. Megklnbztetnk klasszikus (alkohol-, drog, nikotin-, krtya-, gygyszer) s modern (dessg-, desital-, jtkautmata-, tv-, szmtgp-, munka-, sovnyods-) fggsget.
A fggbetegsg fogalma drogfggsg nven is ismert. ltalnossgban az alkoholt s a gygyszert is drognak nevezhetjk, leszktve a fogalmat csak a kifejezetten kbtszerek (marihuana, kokain stb.) a drogok. A droghasznlat lehet trvnyes (alkohol, nikotin s gygyszer) vagy trvnytelen (kbtszerek). Huxley vegetl lnyeknek nevezi a fggket, szerinte ezek a szerek megfosztjk az embert szabadsgtl, lekorltozzk motivltsgt s a szabad dnts kpessgt, vgl romboljk az egsz szemlyisget. Polgraink legkevesebb 95%-a ltja nem csak a dohnyzs reklmjt, hanem az italozs s kbtszerezs propaglst is. Gondoljunk a hatalmas mret hirdetsekre, a filmekre, ahol dohnyoznak, isznak, kbtszereznek, ellenpropagandt (felvilgost eladst) viszont dikjaink 40-50%-a kap.
A felnttek kb. 65%-a, az ltalnos iskolsok 5%-a, a gimnazistk 12%-a s a szakmunkskpzk dikjainak 35%-a dohnyzik rendszeresen. Komoly gondot jelent, hogy dikjaink tanrai sem adnak j pldt!
A felnttek kb. 25%-nl megjelenik a mrtktelen alkoholfogyaszts. Az OM szerint kb. 32 ezer gyermek nyilvntartottan veszlyeztetett szlei alkoholizmusa kvetkeztben. Kisdikjaink 2%a, gimnazistink 6%-a s a szakiskolsok 18%-a rendszeresen, valamint a 14 v alattiak 40%-a, a 15-18 ves dikok 60%-a alkalmilag fogyaszt alkoholt. A rendszeres alkoholfogyasztknl t v alatt fggsg alakul ki, szervezetk nem kpes zavartalanul mkdni a megszokott alkoholmennyisg nlkl. Az alkohol hat az agysejtekre s a mj mkdsre, emelkedett hangulatot vlt ki, cskkenti az egyn gtlsait, rontja mozgs- s beszdkoordincijt, kritiktlann s agresszvv teszi, aluszkonysgot vlt ki. Ha az let nehzsgei az alkohol mennyisg emelst srgetik, alkoholmrgezst (eszmletlensg, hall) is kivlthat.
A drogfogyaszts orszgosan alapvet problma. Dr. Teleki Bla felmrsei (1998) szerint tizenveseink 55%-a dohnyzik, 35%-a fogyaszt alkoholt s 13,5%-a kbtszerezik. Kbtszerhez fiataljaink az iskolaudvarban s a diszkban jutnak.
Fggbetegsgek sorba iktatjk egyesek az idegrendszeri zavarokat, mint pl. a neurotikus tneteket (szorongsok, depresszi, aszocilis magatarts), a ptcselekvseket (jszops, krmrgs, hajtps, szjharapdls, onnia), neurotikus szerkezetkpzdseket (depresszv s knyszerneurzisok, skizoid tnetek ifjkorban. Az idegrendszeri zavarok kzl "divatbetegsg" a sovnyods-betegsg (anorexia nervosa), amely a fiatal lnyoknl terjedt el, klnsen az 1970-es vektl, br a jelensg ismert 1873-ta.
2. HTTR
A fggbetegsgek mgtt a fogyaszti trsadalom mammonja ll. Mindent megszerezni, minden lehetsget megragadni, mindent lvezni.
A fggbetegsgek ldozatai azok kzl kerlnek ki, akik unatkoznak s az ressg rzete kertette ket hatalmba, nem rendelkeznek meghitt csaldi krrel, gyermekbntalmazs rszesei, nincs hatrozott nazonossguk, vagy a leszakad csoportokhoz tartoznak. Az ilyen egynek veszlyeztetettsge tzszer nagyobb, mint az egyb trsadalmi rtegekhez tartozk. A fggbetegek fkpp az alacsony trsadalmi rtegekbl valk, illetve a gazdagok, munkba temetkez szlk gyerekei. Megllapthatjuk, hogy a drogfogyasztk a lnyegesen rossz vagy a lnyegesen jobb tanulmnyi eredmny dikok krben tallhatk. Slyos problmt jelent a szlk fggbetegsge mellett nagy elfoglaltsguk, ami a gyermekek elhanyagolshoz s neveletlensghez, majd a fggsghez vezet.
Igen veszlyes az nkzpont (narcisztikus) letszemllet, amikor gy vli az egyn, hogy minden rte van, mindent ki kell prblnia, lvezni kell az letet. A csaldok atomizldsa, a temrdek vls is rszben ennek tudhat be. Ha gyermekeink ezt a mintt ltjk, korai szemlyisgtorzuls lp fel nluk. Ennek kvetkezmnye lehet a fggsgi gyakorlat.
A fggbetegsgek htterben rszben a modern letritmus ll, amely megrvidti az egynek lettert, korltozza mozgsszabadsgt, leszkti jtktert, v-vd nevelsi stlust sugall, s szinte fogyasztsra knyszert. A jelen trsadalmi krnyezet (anmia s rtkzavar, droghasznlati mintk, reklm s mdia, jogi szablyozs, a trsadalom droghasznlatnak kedvez attitdje) is kedvez a fggbetegsgek terjedsnek. A csaldi httr (szlk iskolzatlansga, egzisztencilis nehzsgek, rzelmi kapcsolatok ridegsge, devins jelensgek) is a fggbetegsgek fel sodorja fkpp a gyermeket s fiatalt.
A sovnyods-betegsg (anorexia nervosa) htterben a modem trsadalom fogyaszt, individualista, feminista, fogykrs, testedz s narcisztikus eszmi llnak. A beteg flelmekkel, rvnyeslsi knyszerrel van teli s a divat szortsban szenved.
3. GONDOZS
A Kbtszerellenes Vilgnapot jnius 26-ra tette az ENSZ.
A fggbetegsgek leghatsosabb prevencija a csaldok szerkezetnek s letvitelnek pozitv vltozsnak tmogatsa. A stabil s meleg lgkrrel rendelkez csaldok gyermekeit kevsb veszlyezteti ez a problmakr. Emellett az orszgos rendezvnyeket is tmogatni kell, amelyek a fggbetegsgek megelzst szolgljk. A civil szervezetek s egyhzak sokat tehetnek ebben az irnyban. A prevenci f tvonal: a gyermekek, fiatalok s felnttek nbizalmnak erstse, kpests a lemondsra, a hatrok s korltok elfogadtatsa, a kudarctrs erstse, az rzelmek pozitv mdon trtn kifejezse. A fgg betegsgek prevencijt idejekorn, mr vodskorban el kell kezdeni.
Az alkoholizmus gygythatatlan betegsg abban az rtelemben, hogy a beteg - a mregtelents, terpia, s reszocializci hatsra normalizlhatja lett, de soha egy csepp alkoholt sem fogyaszthat. Akkora a szemlyisg torzulsa, hogy "szocilis (mrskelt) ivssal" nem kpes megvltoztatni eddigi letvitelt. A kbtszer ersen s gyorsan roncsolja az egyn egszsgt. Kigygyuls csak a kzssg bevonsval lehetsges. rvnyes ez a gygyszerfggkre is. A fggbetegek gondozsra szrmos program ll rendelkezsnkre. llyen pl. a rendrsg, Amerikbl. tvett DADA (dohnyzs, alkohol, drog s AIDS) program, a szintn amerikai CHEF Hungary program az alkoholizmus s kbtszer fogyaszts megelzsre, a szmos letviteli stratgia, valamint a Nvtelen Alkoholistk, stb. Egyhzi mintra Rehabilitcis Otthonokat kell fellltani s az utgondozst is meg kell szervezni. A drogambulancik, a krhzak pszichitriai osztlyait s a karitatv szervezetek mkdst tmogatni kell hatsosabban. A szakorvosi ellts mellett a fgg betegek segtsgre sietnek az alkoholista- s drogment szolglatok, a klnbz trsadalmi szolglatok (pl. Lelki-segly Telefonvonal), egyhzi (Jzan let Egszsg s Csaldvd Szvetsg, RV Szenvedlybeteg-segt Szolglat, Szenvedlybetegeket Ment Szamaritnus Egyeslet, lszkosment Misszi stb.) s civil szervezetek A fekvbeteg gygyintzetben kezelt, illetve rehabilitcis intzmnyben gondozott szenvedlybetegeket, azaz az intzmnyi kezels s gondozs megelzse miatt rszorulkat a Szenvedlybetegek Nappali Intzmnye reszocializlja (1993. vi 111. trv. 79.).
A kvetkezket ajnlom:
1) A megelzst meg kell szervezni. Az orszgban nincs ilyen jelleg intzmnyrendszer.
2) Megllaptst nyert, hogy a kiegyenslyozott csaldban lk kevsb veszlyeztetettek. Ezrt tmogatni kell a polgri, kiegyenslyozott csaldokat.
3) Ersteni kell a tjkozottsgot a fggbetegsgekkel kapcsolatban. Az egsz trsadalom (mdia, egyhzak, iskolk, civil szervezetek) ktelessge.
4) A fiatalok s felnttek szabadidejt szervezni kell: sporttal, szssal, sznkzssal, trkkal, akr jszakai pingpongozssal.
5) Jelen helyzetben legtbbet a kortrs segtk, az egyhzak s a civil szervezetek tesznek a megelzsrt, st gondozsukban is oroszlnrszt vllalnak, ezrt llamilag hatsosan kell tmogatni munkjukat.
6) Mivel az iskola s a diszk idelis terep a "beetetk", a "knlgatk" szmra (az 5-8-os dikjaink 35,7%-a rendszeres diszkltogat!), biztostani kell az iskolk s diszkk, valamint krnykk fokozott vdelmt.
Az ngyilkossg a hall nem termszetes mdja, amely elre megfontoltsgot felttelez. Orszgunk ngyilkossgi mutati 1 870 ta a vilg lvonaln llnak, st emelked tendencit mutatnak, legalbb is 1995-ig. Vilgszerte elfogadott a 30 szzezrelk alatti szm. Haznkban, 1969-ben 33,1, 1970-ben 34,4, 1990-ben 45 szzezrelk az ngyilkosok szma. A fiatalok krben is elterjedt betegsg. Budapesten a 10-14 vesek vezet hallokai: (1) baleset, (2) daganat, (3) ngyilkossg, a 15-19 veseknl viszont: (1) ngyilkossg, (2) baleset s (3) daganat. Az ngyilkossgi ksrletek mg gyakoriabbik: 27%-uk fi, 73%-uk leny. A fik a durvbb eszkzket (akaszts, lg, gz, a lnyok az enyhbb (altatk) npusztt eszkzket vlasztjk. Az ngyilkossg leggyakoribb mdja az nakaszts, ezt kveti a gygyszerek beszedse, ezt kveti a mlybeugrs, ritkbb az elgzoltats, lfegyver ltali hallnem. Gyermekeink s ifjsgunk igen veszlyeztetett: 22%-uk nem szmthat szleire, 21 %-uk jvjt remnytelennek ltja, 28%-uk ellensges belltottsg s cltalan, 38%-uk nem ignyli a beszlgetst szleivel, 19%-uk knytelen teljesen egyedl birkzni gondjaival, 52%-uk magnyossgra panaszkodik, 77,3%-uk cltalan bolyongssal tlti szabadidejt.
letcljuk a pnz (63,4%), a hrnv (20%), 16,6%uknak semmilyen clja nincs.
2. HTTR
Az ngyilkosok cljai klnbzek: figyelemfelkelts, krnyezet bntetse, menekls a problmk ell, npusztts. Ugyanez ll az okokra: Ismeretesek olyan szektk, amelyek kzvetlenl vagy kzvetetten okoznak ngyilkossgot. ltalban az "ldozatok" csaldi httere (50%), krnyezete szocilisan terhelt vagy erklcstelen (szegnysg, munkanlklisg, alkoholizls, bnzs stb.), szeretethiny sjtja ket, nevelsi hibk (vers, bntalmazs, szexulis zaklats) bortjk ki ket, helyzetk kiltstalan, fiataloknl a szerelmi bnat, vagy "divat" (trsak hatsa) is hathat.
Az ngyilkossg eljeleire oda kell figyelni: ngyilkossgi ksrlet mr elfordult a csaldban (61 %), ms tagok is veszlyeztetettek, hirtelen fellp kedly- vagy viselkeds-zavar, beszl az illet terveirl, mlabban (depresszi) szenved, rossz jegyeket halmoz a dik, barti krben ngyilkossgi ksrlet ttte fel a fejt, stb.
Kzeli milli ember depresszis Magyarorszgon, s a jelensg tereblyesedik. Vizsgltk, hogy biolgiailag kdolt-e npnkben a depresszi? Tnylegesen ngyilkos np-e a magyar? - Most is ugyanazt vlaszolhatom: Bizonyos, hogy rzkenyek vagyunk. szintk s kemnyek. Ezrt knnyebben trnk. rzkenysgnket ersti a szmtalan megprbltats, amiben rsznk volt s van. Eddig azonban mindig kilboltunk bajainkbl. Optimistnak, humorosnak kell lennnk.
3. GONDOZS
Prevencis feladat elssorban a csaldok letvitelnek stabilizlsa, hogy minl tbb idt szentelhessenek gyermekeiknek, egymsnak, rzelmi tltdsk fokozdjon. Ezt kveti a viselkedsi zavarral kzdk figyelemmel ksrse, majd a gyermekek, fiatalok s idsek rzelmi kapcsolatainak koordinlsa, a flelmek s szorongsok kiiktatsa, a problmamegold eljrsok tantsa. Az egyhzak klnsen hatkonyak a remnytelensg s cltalansg elleni kzdelemben. Mentlhigins programok bevezetse is ajnlatos. A Telefonszolglat sokat segthet a prevenciban. Szorgalmazni rdemes a lazt, levezet gyakorlatokat: sport, testedzs, szs, elmlkeds, beszlgets, vita, csoportmunka stb.
Az llami gondozott fiatalok nagyobb figyelmet ignyelnek, mert jobban veszlyezteti ket az ngyilkossg.
Az ngyilkossgi ksrletet elkvetett egynek cl- s csaldrendszert tkletestsk, gygykezelsben s terpiban rszestsk ket. Fkpp meleg, megrt bnsmdra, szeretetre van szksgk.
Minden ember esetben lnyeges az let rtkelsnek tudatostsa: Szp az let! Mathew Castle mondst idznm: "Szeretek lni. Vannak bizonyos problmim az lettel, de ennl jobbat, mint lnieddig mg nem talltak ki".
Fiataloknl felfigyeltem arra, hogy az ngyilkossg pldja mennyire vonzza ket. Ha egyikk ngyilkossgra adja fejt, nhnyan kvetik. Ezrt veszlyes a hrkzls is.
Az ngyilkossggal kapcsolatban kvetkez ajnlsokat teszem:
1) gyeljnk a norma- s rtkrendekre, hogy fiataljaink, s felnttjeink lete tartalmas lehessen.
2) A mdia egyes sorozatai krosan befolysoljk a polgrokat, kInsen a fiatalokat. Ezek ellen rdemes tudatostani a nzket s olvaskat.
3) Az rzelmileg sebzett (elvlt, csaldnlkli, bntalmazott stb.) szemlyek nagyobb trdst ignyelnek.
4) A szabadid-szervezs lnyeges szocilis s pedaggiai feladat az ngyilkossg megelzsben.
5) A serdlk s az idsek mentlhigins gondozsa szvgye a szocilis szakembereknek.
|