13. / A Tétel
A szerk. 2008.04.28. 09:14
Bűnözés: fogalma, előformál, válfajai, tünetei, kezelése
13. / A Tétel
Bűnözés: fogalma, előformál, válfajai, tünetei, kezelése
A szocializáció során beilleszkedik az egyén az adott társadalomba. Amennyiben a szocializáció sikertelen, a deviancia útjára lép: ami az öngyilkosságban, bűnözésben, mértéktelen alkohol-, valamint kábítószer-fogyasztásban, lelki betegségekben nyilvánul meg.
A bűnözés előformái: agresszív viselkedés, hazudozás, lopás, csavargás, főképp gyermekkorban. A hazudozás az óvodáskor végéig lehet a fantáziajátéka, vagy a gyerek keveri vágyait, álmait a valósággal. Iskolás korban már fel kell rá figyelni. A lopásról ugyanezt állíthatjuk: kicsinyeink hozzátapadnak a tárgyakhoz, nem lopnak. Iskolásaink már ellopják a másik pénzét, ceruzáját, törlőgumiját stb. A csavargás egyaránt veszélyt jelző tünet akár kétéves kortól is.
Közismertek az antiszociális zavarok (agresszivitás, gyűlölködés stb.) mind a gyermekeknél, mind a felnőtteknél.
A bűnözés formái: szándékos emberölés, nemi erőszak, súlyos testi sértés, rablás, prostitúció, számítógépes bűnözés, üzérkedés, szervezett bűnözés. A bűnözés bizonyos formája a „fekete" néven ismert különböző tevékenység. A fekete valutakereskedelem, a munkavállalás feketén, az adócsalás stb. A prostitúció is a bűnözés egyik formája, ami számos esetben nem más, mint leánykereskedelem. A bűnözés soraiba iktatandó a kiskorúak szexuális kapcsolata felnőttekkel. Különös problémát jelent a szociális munkában a tizenéves terhes lányok kérdése. Újabban terjed a számítógépes bűnözés.
2. HA TTÉR
A bűnözés egyik oka az irányvesztés, céltalanság, normák és értékrend elvesztése.
A bűnözés előformái rendszerint kárpótlás vagy bosszú eredményei. A gyerek pl. nem kap elég szeretetet a családban, kárpótolja magát: hazudozik, lop, hogy barátokat vásárolhasson, szorongásait veszekedéssel enyhíti, csavargással bünteti az őt elhanyagoló környezetét.
A bűnözés okai az anómiás állapot, a szegénység, az elhatalmasodó munkanélküliség, a túlzott jómódban történt nevelkedés, a családi élet ziláltsága, a családban előforduló bűnözés halmozódása, a nagyvárosok nyomornegyedei, a nemzetközi kábítószer-kereskedelem, az erőszakkultúra terjedése stb.
A tényleges deviancia nem független a család légkörétől, a szocializációtói és a neveléstől. Ha a család felbomlik, a fiatalok könnyen az utcára sodródnak. A családban előfordult bűnözés, modell, amit a fiatalok nagy része követ.
Vizsgálatok kimutatták, hogy a deviancia halmozódása a családban növeli a drogfogyasztás kialakulásának veszélyét a fiatalok körében. A drogfogyasztás gyakran a bűnözés útjára sodorja rabjait: lop, esetleg gyilkol is, hogy pénzt szerezzen a drogra. Két vagy több deviáns viselkedésforma megjelenése a családban, már erősen veszélyezteti, deviánssá teheti a gyermekeket. Szinte bizonyosra vehetjük, hogy hazánkban az erőszakkultúra csak a betyárvilágban volt ennyire elterjedt, mint ma, újabban a média (különösen a tévé) terjeszti az erőszakot. Lopást, gyilkosságot sugallnak a filmek, sokszor a gyermek- és rajzfilmek is, részben azzal, hogy olyan fényűző életet mutatnak be, amely a polgárok nagy részénél megvalósíthatatlan, másrészt azzal is, hogy a filmek bemutatják a rablást, gyilkosságot, erőszakot, prostitúció finom vagy goromba változataiban. A törvények és társadalmi normák a polgárok önfegyelmét és erkölcseik ellenőrzését (kontroll) segítik. Ha meglazulnak a társadalmi normák, engedékenyek a törvények, a bűnözés természetesen megnövekedik. Jelenleg ez a helyzet áll fenn mind a prostitúció, mind a kábítószer-kereskedelem, mind az egyéb bűnüldözési normák meglazulásával.
Az a jelenség is kedvez a bűnözésnek, ha a gazdasági vagy politikai "hatalommal bírók" könnyen elkerülik az előállítást és felelősségre vonást, míg a "hatalom nélküliek" (szegények, peremhelyzetre szorultak) lebuknak.
Az intézetben nevelkedett fiatalok veszélyeztetettebbek a bűnözés szempontjából. Részben a szeretethiány, másrészt a nagyobb traumatizáltság (szülők rossz példája, elhanyagoltság, az utca hatása), s végül a szűkebb lehetőségek miatt.
A bűnelkövető fiatalok 80%-a tanulási nehézségekkel küzdött. Az Iskola kötelessége, hogy a kudarcélményektől megóvja diákjait. A Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban, ha egy fiatal délelőtt egyesre felel, a tanár felkínálja neki bérmentesen a délutáni különórát.
A bűnözők csak akkor elveszettek, ha nem bízunk bennük, nem támaszkodhatnak senkire. A Börtönpasztorációs Szolgálat "csodás gyógyulásokról" számol be.
3. GONDOZÁS
Az előbűnözés esetén keresni kell annak okát (elhanyagoltság, szeretethiány, túl sok tévénézés stb.) és ezt igyekszünk kiiktatni a gyermek életéből.
A családi életre nevelést a NAT kötelezővé teszi az iskolában. Egyes intézmények megelégszenek a puszta szexuális felvilágosítással, ami a tizenéveseknél kétélű kard: a kíváncsiságukat gerjeszti és kipróbálásra ösztönzi őket mindennemű puszta felvilágosítás. Ennek köszönhető részben a leányanya jelenség a tizenévesek körében. Az Európai Miniszterek Tanácsa szerint a szexuális felvilágosítás a család feladata.
Az iskola köteles a szülőket útba igazítani gyermekeik szexuális felvilágosítása ügyében és az alkalmas irodalommal ellátni a szülőket.
A bűnözés megelőzése össztársadalmi feladat, nem elégséges csak a törvényi rendelkezés (1999. évi LXXV. trv. a szervezett bűnözés elleni fellépésről). Minden szocializáló tényező (család, nevelő intézmények, egyházak, sport és ifjúsági szervezetek stb.) mozgósítása szükséges. Ha a család jó légkört biztosít tagjainak, a szeretet, bizalom és elfogadás veszi őket körül, nem valószínű a bűnözés megjelenése köreikben.
A bűnözést főkép úgy csökkenthetjük, ha óvjuk-védjük a családot. A javító-nevelő intézetek és börtönök csak szükségmegoldás, igazából kevés eredménnyel járnak. Ha a börtönből szabadultakat nem karoljuk fel, általában visszatérnek régi környezetükbe, és visszaesőkké válnak. Roppant fontos a bűnmegelőzésben az erkölcsi nevelés biztosítása a családban és az iskolában egyaránt. Fiataljaink olyan értékrendet kapnak, amely megóvja őket a "bűnözéstől". A bűnözők kezelésének egyik módja szintén az erkölcsi nevelés.
Mivel a bűnelkövetők jó része alacsony iskolai végzettséggel rendelkezik vagy munkanélküli, szorgalmazni és segíteni kell a fiatalok és felnőttek oktatását, valamint biztosítani kell a megfelelő munkahelyeket.
A prostitúció megelőzése a stabil családi élet és az iskolai nevelés a családi életre. A prostitúció üldözésénél a futtatókat ajánlatos összegyűjteni, akik tulajdonképpen emberkereskedelmet is űznek, mert a lányokat szinte rabszolgaként tartják. Különösen figyeljünk a gyermekprostitúcióra, ami hazánkban is terjed (Botte, 1996.).
Az Országos Börtönpasztorációs Szolgálat igyekszik megváltoztatni az elítéltekről alkotott régies felfogást, és új módszereket honosít meg a börtönben élők és a börtönből szabadultak reszocializációjára.
Ajánlások a hatásosabb prevenció érdekében a bűnözés ellen:
1. Biztonságot nyújt a stabil és jól funkcionáló család, feladatunk a családi nehézségek (szegénység, munkanélküliség stb.) kiküszöbölése.
2. Fontos a sérült családok (egyedül nevelők, veszélyeztetettek) anyagi és szellemi gondozása.
3. Szabályozzuk a fiatalok szabadidő eltöltését.
4. Támogassuk a gyermekek szervezeteit (cserkészet, ifjúsági klubok). 5. Erősítsük a gyermekek és fiatalok erkölcsi nevelését.
6. Foglalkozzunk szakszerűen a bűnelkövető fiatalkorúakkal, amit képzett (lehetőleg szociál-) pedagógusokra bízunk.
7. Súlyos esetekben ajánljuk a terápiát vagy pszichiátriai kezelést.
|