Szemlyisgzavarok fiatal, felntt s ids korban.
A szerk. 2008.05.08. 10:53
rai anyag - nemrg kaptam mailben
Szemlyisg zavarok fiatal, felntt, idskorban
2008. prilis 4. 9:00 - 14:00
Pszicholgiai nagy krkp:
- neurzis
- pszichzis
- szemlyisg zavarok
Pszichopatolgiai alapismeretek: pszicholgiai szempontbl ki normlis s ki nem.
Szakcs professzor szerint: Az az egszsges ember, aki nll letvitelre kpes, aki az lethelyzetbl add szerepeit elfogadja, kpessgeinek megfelel munkt vgez, ekzben rmszerzsre kpes. lett ms emberekkel egytt kzssgi, trsadalmi cloknak megfelelen li.
Abnormlis megtlse: mindig az adott krlmnyeket kell figyelembe venni.
„Akkor tartjuk a pszichs mkdst rendellenesnek, hogyha egy adott helyzetben klnfle viselkedsformk egyszerre fordulnak el:
Deviancia
Distressz „ngy D”
Diszfunkcionlis
Veszlyes (Dangerous),
ha a „ngy D” jelen van egyszerre, akkor szinte biztos, hogy a pszichs mkds abnormlis.
Distressz: nyugtalant kellemetlen
Diszfunkcionlis: bomlasztan hat a mindennapi tevkenysgemre
Veszlyes: nmaga s/vagy a krnyezete szmra.
Nagy klinikai krkpek:
1) Neurzis helyett azt mondjuk, hogy szorongsos s hangulatzavarok
2) Llek s testzavara (pszichoszomatikus)
3) Pszichzis
4) Szemlyisgzavarok
1) Freud rta le. (DSM 3) Tnetek alapjn rja le, ne foglalkozzunk a kivlt okokkal.
A neurzis olyan mentlis zavar, amelyre bizonyos szimptmk, tnetek jellemzek, amelyek a beteg szmra „nidegen”-ek. (nidegenezek a tnetek zavark)
A rendellenessg nem tmeneti (A depresszit egszsges lelklet ember is megli.)
Distressz eredmnye
Sohasem trsadalom ellenesek az ilyen szorongsos hangulatok.
Kt csoportra oszthatk a neurzisok
I. Szorongsos zavarok II: Hangulat zavarok (affektv krkpek)
I. Szorongsos zavarok: A flelem s szorongs a flelemnek van trgya a szorongsnak nincs. A szorongsnak is van egy szakasza, ami kell, aminek van egy serkent hatsa. Szorongsos zavaroknl nem tallunk flelemre ad okot.
- generalizlt szorongs
- fbik
- pnikbetegsg
- knyszeres zavarok
- akut stressz zavar
- poszttraums stressz zavar
- Generalizlt szorongs: ltalnos sznni nem akar, trgyatlan szorongst rez a beteg. (Gyakori a szomatikus tnetek sorolsa is.) Nem ritka a szdls. Tancstalan, ktsgbeesett. Soha nem elgedett, feszltnek rzi folyamatosan magt. Prbl ms kedvben jrni, de elgedetlen. lland nyugtalansgra panaszkodik. lmatlansg. Halltl val flelem; mentlis leplstl val flelem. Tikszer mozgs. Elspads. 18 ves kor utn lehet diagnosztizlni.
- Fbik: intenzv szorongs, flelem, utlat valamilyen trgytl, llnytl, helyzetektl.
a) agra fbia: (helyzetek) Nyilvnos helyeken, nylt tereken, ahonnan nehz tvozni.
b) szociofbia: (helyzet) Msok rt szndkaitl tart flelem
c) fbia simplex: (specifikus llatok v. trgyak) Klnfle llatoktl, trgyaktl…pl. aqua fbia, klausztrofbia, pkfbia, piszoktl stb.
- Pnikbetegsg: Pnik: visszatr jelleggel rettegs hullmok bortjk el az embert, bizonyos szitucikban lp fel irrelis formban. Tnetei: lgzsi zavar, szvdobogs, remegs, mellkasi fjdalom, szdls, bizonytalansg, hideg vagy forr hullm, vltakozsa, izzads, juls s hallflelem. A rohamok vratlanul trnek az emberre, 1-2 perctl 1 rig tarthat, utna elmlik s lehet, hogy a kvetkez roham csak napok mlva jn el.
- Knyszeres zavarok (Obszesszv-kompulzv zavar): Mr serdlkorban tud jelentkezni. Kt fajtja van:
1. knyszeres gondolatok: klnfle szavak, emlkezetes kpek elzhetetlen, tudatos jelenlte. Bizonyos elkpzelsekkel knyszeren tbbet. Knyszert gondolatok, irracionlis, megfoghatatlan knyszert rez cselekvsre. Pl. botrnyosan kell viselkednie; le kell ugrania, ezrt nem megy oda, elkerli a helyzetet.
2. knyszeres cselekvs: szavak, mondatrszek ismtelgetse, ritulk-cselekvsek. Pl. ms szavait, vagy sajtjt megismtli beszd kzben. Pl. ajt bezrs, ablak becsuks, gzelzrs, kzmoss. Ez akkor betegsg, ha mr a beteg el sem megy dolgozni, mert pldul nem fejezi be a ritulit.
- Akut stressz zavar: Pszichsen traumatikus emlk, amely magra a szemlyre vagy a szk krnyezett rint hallos fenyegets, veszly, amely srlssel jrhat. Pldul aki tl l egy slyos balesetet. Minden, ami veszllyel jr, slyos stressz helyzet. Szorong, fl, elkerli ezeket a helyzeteket. Az adott esemnytl szmtott ngy hten bell megjelennek a tnetek s kb. 2-28 napig tart.
- Poszttraums stressz zavar (PST): Ugyanaz, mint az akut stressz zavarnl, ha 4 ht utn jelentkezik (akr 1 vagy 3 v utn). Pldul: A traumatikus lmnyeket jra tli, elkerli az ilyen helyzeteket. Cskkent vlaszkszsg jelentkezik, ami egy rzelmi amnzia, lelki nmasg elidegenedik az emberektl, begubozdik. Teljesen befordulnak, nem rdekli ket a klvilg.
I. Hangulatzavar: Depresszi tartozik ide.
unipolris bipolris
(egy kar) (kt kar)
Csak depresszis epizdok A depresszi tmegy
vannak benne mniba.
eredeti llapot – depresszi - (Vmos Mikls: Anya csak egy van)
eredeti llapot – depresszi-
eredeti llapot stb.
Unipolris depresszi:
- rzelmi tnet: intenzv bnatot tl ember, aki szerencstlennek rzi magt. rzsek elsivrodnak. Elsorvadnak a kapcsolatok (szl, bartok).
- Motivcis tnet: nincs rdeklds, nincs lendlet. Erfesztsbe kerl, hogy munkba menjen, hogy egyen. Kzmbsek az let dolgai irnt.
- Viselkedses tnet: Egyre tbb idt tltenek magnyosan, gyban. Tevkenysgkrl leszoknak. ltalnos energitlansg. Monoton mozgs, beszd.
- Kognitv tnet: rossz vlemny, gondolatok nmagukrl. Kls megjelens: ronda vagyok, visszataszt. Mindent magukra hrtanak, bajt. „Semminek semmi rtelme”
- Szomatikus tnet: alvs zavar, tvgytalansg, fejfjs, szdls, mellkasi fjdalom, emsztsi zavarok.
Bipolris depresszi: Ha vge van a depresszinak, jn egy mnikus fzis. Felfokozott, indokolatlan, nehezen elviselhet hangulat. llandan cselekednie kell, csillapthatatlan rzelmek, eufris rme van, amire abban a helyzetben nincs oka. Hiperaktv. Mindent megcsinl. Kihvan ltzkdnek. Bizarr kalandokba is belemennek. Kltekeznek. Magabiztosak. Tlrad az optimizmusuk. nrtkelsk nulla.
3) Pszichzis: Olyan lelki llapot, amelyben megsznik a beteg kapcsolata a valsggal. szlelsk, az informci feldolgozsuk, illetve a krnyezet ingereire val vlaszkszsgk oly mrtkben torzulnak, hogy mg a legegyszerbb adaptv funkcik fenntartsra is alig kpesek. Nagyon gyakran lnek t hallucincikat s tves eszmket. (Hallucinci: tves szlelsi lmny; Tves eszme: hamis vlekedsek.) Leggyakoribb megjelensi formja a skizofrnia felborul az egyn adaptv, szemlyes teljestmny, torzul az szlelse, zavart a gondolkodsi folyamata, szokatlan rzelmi llapota van, s mozgsos rendellenessg veszi t az uralmat. (Pszichotikusok furcsn mennek.)
Pszichzis lehet slyos regeds sorn, egy srls hozhat pszichzist, vagy klnfle mrgez anyagok tlzott mrtk fogyasztsa (alkohol kbtszerek).
Skizofrnia klinikai krkpe (SCH):
Tnetek: a, pozitv (kros felelesleg)
b, negatv (kros hiny)
c, pszichomotoros
a, pozitv tnet: (kros felesleg. Krosan sok van. Bizarr.) Tveszmk, hallucinci, inadekvlt rzelem, beszd felfokozott mkdse.
Tveszme pldul ldztetses tveszme (trgy, esemnynek nagy jelentsget tulajdont; nmagnak is nagy jelentsget tulajdont); irnytsos tveszme.
sszefggstelen gondolkods. Perszenelci –letapads napokig gondolhatja a szavakat. Hang rmeket hasznl (rtelmetlen), gondolati kisikls, villmgyorsan vlt egyik gondolatrl a msikra. Hangulatvltozs „ers”.
b, negatv tnet: beszd szegnysg, eltompulnak az rzelmek, akarat vesztsk van, minden erejk elszll. Ambivalencia jellemzi. Zavaros a kapcsolata a klvilggal, szinte teljesen egyedl van.
c, pszichomotoros: mozgs spontaneitst elveszti, mesterklt mozgs, furcsa grimaszok. Katatnia.
Katatn rmlet: nem reagl, elveszti a vilggal a kapcsolatt, teljesen elnmul napokig, hetekig;
Katatn merevsg: megmerevedik rkig;
Katatn pz: bizarr testtartsba merevedik
llthat bb: nem lesz merev, de brmilyen belltott pzban, gy marad.
Katatn izgatottsg: vad mozgs, vad csapkods. nmagra s msra is veszlyesek.
4) Szemlyisg zavarok: A bels esemnyek s a viselkeds olyan tfog s tarts s rugalmatlan mintja, amely jelentsen eltr az egynt krlvev kultra elvrsaitl (Szemlyisg zavar kultra fgg!)
Rugalmatlansg, gyakran pszichs srlsekben szocilis vagy mukahelyen megjelen kellemetlensgekhez vezet. Serdl vagy fiatal felntt korban ismerhet fel a szemlyisg zavar, de van gyerekkori vltozat is. A kellemetlensgek egy leten t tartanak. ltalban a krnyezet az egynnl is jobban szenved. nmaguk nem ismerik fel.
*Sorolja fel a f csoportjait a szemlyisg zavarnak!
a) Klnc
Paranoid
Skizoid
Skizotip
b) Tetrlis
Antiszocilis
Borderline
Hisztrionikus
Nrcisztikus
c) Szorongsos
Elkerl
Dependens
Knyszeres
a) Klnc:
Paranoid: ltalnos boizalmatlansg, mindenkirl rt szndkot felttelez, kteked, haragtart, msokat kritizl, mikzben a kls kritikt nem viseli el.
Skizoid: nehzsgei vannak a kapcsolatteremtssel, szeretnek egyedl lenni, csaldjuk irnt kzmbsek, nem nagyon van szexulis ignyk. Seklyes az interakcija. Nem lehet sem kritikval, sem dicsrettel buzdtani. Humortalan.
Skizotip: interperszonlis kapcsolatait nem tudja mkdtetni. Torz viselkeds, gondolkods. Nagyon beszklk. Furcsa ruhk nmaga miatt.
b) Tetrlis:
Antiszocilis: szociopatk, pszichopatk. Rendszeresen msok jogait megsrtik. Minden, ami tilos. A legslyosabb bncselekmnyekrt el tudnak menni. Ingerlkenyek. Feleltlenek a pnzzel. Nem tudnak egy munkahelyen megmaradni. Sem sajt, sem msok testi psgvel nem trdnek.
Borderline: Szoronganak. Gyakran depresszisak. Szmukra a vilg tele van konfliktussal. Torz az nkpk. Nagyon impulzvak, indulatosak. Gyakran indulataikat nmaguk ellen fordtjk (ngyilkossg).
Hisztrionikus: llandan fel akarja kelteni a figyelmet. rzelmileg tlfttt. Egyik pillanatban sr, a msikban kacag. Egyetlenegy clja van: a hallgatsgot elbvlje. Mindenkit maghoz lncolni, elbvlni. nzek. ltalban jl ltzttek.
Nrcisztikus: llandan elismersre trekszik, erre van kihezve. Emptia hinya van. Nem lehet vele kommuniklni, mert csak magrl beszl. Korltlan hatalomrl, sikerrl, szpsgrl lmodozik. Nem veszik tekintetbe msok rzseit. gy rzik msok irigykednek rjuk.
c) Szorongsos:
Elkerl: a trsas helyzetben szlssgesen gtolt. Eslyt sem adnak, hogy elutastsk ket. Srsak, flsek, depresszisak.
Dependens: lland trdst, gondoskodst ignyel. Fl a szeparcitl, ezrt mindennek alvetik magukat, grcssen ragaszkodnak. Pl. rmlny – futtat kztt lehet. Legaprbb dologban is segtsget vrnak. Tehetetlennek rzik magukat. Mg a fizikai bntalmazst is elviselik.
Knyszeres: grcssen ragaszkodnak a rendhez, a tkletessghez, ezltal rugalmatlanok. Magas mrcjk van. nmaguknak lltanak elssorban magas mrct. Csoportban nem tudnak dolgozni. Sprolsak. Kapcsolataik merevek, mesterkltek, kiszmtottak.
Irodalom:
Gneis: Szeret gyllsg
Lthat sttsg
Neurzis vltoz arca
A llek betegsgei – Osiris kiad
|