CSALÁDPED
A szerk. 2008.05.21. 08:46
2/A A család belső rendszerének szerepei
A család belső rendszere a szűk családi kör, a magcsalád: apa, anya, gyermekek. Más viselkedésformákat várunk el az anyától, mást az apától, mást a gyermektől. Ezeket a magatartási módokat nevezzük szerepeknek.
Hitves
A család bölcsője a férj és feleség életre szóló szeretetkapcsolata. A hitves szó is a tartós hűséget, egymáshoz való kitartó ragaszkodást jelenti. A gyermekek ebből a szeretetből fakadnak, ezen fejlődnek egészségesen, nélküle viszont hervadoznak.
Kit nevezhetünk feleségnek?
Magyar szavunk azt sugallja, hogy a feleség a férj életének a fele, még él népünkben az a toldás: „a jobbik fele". De Gerando Antonina írja könyvében: „A férfiaknak szükségük van társra, barátra, akiben feltétel nélkül bízhatnak" S ez a feleség szerepe, ami elsődleges szerep, a női szerepük után a legfontosabb.
Mi is a férjszerep?
Társadalmunk határozatlan, emiatt a szerepek is elbizonytalanodnak. Számos férfit kétség gyötör férj szerepével kapcsolatban. Néha a kutatások is magasra helyezik „lécet": lelki barát, társ jóban és rosszban, gyengéd szerető, apa, fivér, tanár, nevelő, a család papja, alkalmi szakács, autójavító, ezermester, gépkocsivezető, építész, kertész, pszichológus, polihisztor. Általában elfogadott az a vélemény, hogy a férj gondoskodó, felesége létbiztonsága garanciája. A bizonytalanság, szorongással tölti el a férfiakat. Az anyagiak utáni rohanás és a létbizonytalanság következtében - kutatások szerint a középkorú férfiak halálozási rátájában első helyet foglaljuk el Európában. Mondhatjuk.
Mik a szülők tulajdonságai?
A jó üzemi vezető tulajdonságait elvárhatjuk a szülőtől is.
Ezek: 1. Bölcs és tapasztalt. 2. Érett és jó magatartású. 3. Józan és mértéktartó. 4. Alázatos, tudja, hogy mire képes, önképe kiegyensúlyozott. 5. Igazságos és nem heveskedő. 6. Nem nehézkes: tompa, habozó, bizonytalankodó
Mit nem fogadunk el a gyermeknél?
A kudarcot, a csődöt, a zsákutcát. Az nem kell a szülőnek. Ám a gyerek viselkedik. Nehéz elképzelni, hogy elfogadom a gyereket, de viselkedését nem. Hogyan fejezzük ki az elfogadást?
Egyik a módja a „be nem avatkozás" művészete.
Az elfogadás másik szótlan módja az odafigyelés. Engedjük beszélni a gyereket: ne prédikáljunk, ne oktassuk ki. Mondja végig, rejtse ki gondolatait, érzéseit, kapcsolatait. „Hallgatni arany!"
Mik a szülők legfőbb gondjai?
6 aggály, ami a szülőket terheli. 1. Megérti-e önmagát, mint szülőt? Nem könnyű terhet cipel: genetikai adottságai, származási családjának árnyéka, eddig elszenvedett sebek (csalódások, kudarcok), gondok a házasságában, stressz és düh kísérője szülői szerepének. 2. Megérti-e gyermekét, különösen a serdülőt? Különösen a gyermek érési folyamatát, érzelmeit, önazonosságát, szexuális fejlődését és igényeit, felelősségtudatát, teljesítményét, baráti körét. 3. Látja-e megvalósulni az „erős család" igényét? Ez viszont a boldogító hitvesi viszonyban, a szülői összhangban, a szülő-gyermek kielégítő kapcsolatban jelenik meg. 4. Észleli-e az erkölcs jelenlétét családjában? Különösen az őszinteségben, a szülői értékrend hatékonyságában, a családtagok meghitt kapcsolatában válik láthatóvá. 5. Képes-e átadni a hitet Ami abban nyilvánul meg, hogy a család minden tagjának van életkedve és életöröme, az életcél aranyozza be életüket, jellemzi őket a vallási önazonosság és a morális tartás. 6. Kap-e külső segítséget? Kitől
Az édesanya
Különbséget kell tenni anyaság és anyaság között a múltban, a jelenben és a jövőben. A múltban az anya családjának élt: sütött, lekvárt főzött, és savanyúságot tett el. A mostani anya már csak legfőbb kétszer szül, utána siet vissza a munkahelyére, bedugja gyermekét a bölcsödébe, gyermekeinek kulcsot akaszt a nyakába, hogy hazamehessenek az üres házba.
Hogyan tekintsünk a gyermeket váró anyára?
Valamikor gyermeket várni méltóság volt, azt mondták az anyáról, hogy „áldott állapotban" van. Köztiszteletnek örvendett, mert a gyermeket áldásnak tartották („gyermekáldás"). Igazából ma is az mind a család, mind a társadalom számára, csak nem így tekintünk rá. Ma „terhes nőnek" nevezzük, amit nem helyeselhetek, még akkor sem, ha a gyermekvárás bizonyos bonyodalmakat is hoz az anyának.
Az édesapa
Valamikor az apa gondoskodó, és intézkedő tekintéllyel rendelkezett. Néhol ma is.
Milyen apaszerepek lehetnek?
Talán egyetlen társadalmi szerep sem olyan át- és beláthatatlan, mint az apáé. Egyik oldalon az ősi hatalom- és bölcsességeszmény tapad a szóhoz: Istenatya, az Idő atyja, „páter familias" (családapa). A másik oldalon az e századra jellemző kultúrséma: Az apanapi képeslapok papucsban, golfütővel, óriási macho kutyákkal, horgászfelszereléssel, focilabdával ábrázolják. A 90-es években motorversenyzős, szörfös változatok is megjelentek, a tévés biliárdnézőkről nem is beszélve.
Napjainkban inkább a munkába temetkező apákkal találkozunk. Bár a kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy az apa jelenléte családjában lényeges a gyermekek egészséges fejlődése szempontjából. A hiányzó, vagy erőtlen apa mellett sem a leány, sem a fiú nem tanulhatja meg, hogyan kell férfiasán élni, illetve a férfiakkal bánni.
Milyen a jó apa?
Egyesek szerint az apa szerepe létfontosságú a gyermek erkölcsi fejlődése szempontjából, mert az „ő szeretete teljesítmény- vagy viselkedésfüggő, míg az anyáé feltétlen szeretet". Egyetlen dologban biztosak lehetünk: az apa nem az anya hasonmása. Az apa nem anya. Tetszik vagy nem, másféle kapcsolatban áll a gyerekeivel: a gyerekek kevésbé érzik önmaguk meghosszabbításának, inkább jóindulatú pártfogónak.
Milyen hasznos tanácsot adhatnánk egy újdonsült apának?
1. Kezdetnek jól teszi, ha részt kér a csecsemő gondozásából, de ha ez valamiért nem tetszik neki vagy a feleségének, nem szabad erőltetni.
2. Maradjon gyerekközelbenl Ha újságot olvas is a háttérben, a jelenléte megerősítés, hogy örül a társaságának, a hiánya viszont nyugtalanságot okoz. 3. Határozza meg, mi a fontosabb: a család vagy a karrier.
Milyen a jó apa és fia kapcsolat?
A férfiaknak keményen kordában kell tartaniuk a fiaikkal kapcsolatos elvárásaikat, mert a fiúk folyamatosan az apákhoz mérik magukat
Milyen a jó kapcsolat apa és leánya között?
Longitudinális kutatások kimutatták, hogy az a leány, akit apja is nevelt magabiztosabb és az életben sikeresebb. Akkor lesznek ugyanis nagykorúak, ha megkapják apjuk Jóváhagyását". Vonatkozik ez a külsejükre éppúgy, mint az erkölcsi értékrendjükre.
A gyerekek
Mik a gyermek, különösen a serdülök főbb gondjai?
. 1. Milyen a kapcsolatuk szüleikkel, társaikkal. Minden áron meg szeretnének felelni, ám a két követelményrendszer sokszor eltérő. 2. Meg tudják-e őrizni önállóságukat. A pólusok ismét a szülők és társaik, részben a média. 3. Mit tehetnek a szexualitás terén? Szüleik fékezik őket, a média tálcán kínálja a kihívásokat, sőt noszogatja őket, míg társaik dicsekszenek -talán csak pusztán fantázia - „élményeikkel". 4. Feszíti őket az intimitás igénye. 6. Önazonosságukat lázasan keresik. Ki vagyok? Miért élek? Minek tanulok? Mi lesz velem 10-20 év múlva.
|