CSALDPED
A szerk. 2008.05.21. 08:54
8/A Fltkenysg s szorongs
A testvrek kztti fltkenysgnek si s tragikus mintit, „kultrtrtnett" a Biblia (szvetsg) jegyezte fel. Els a testvrgyilkos Kin, aki meglte belt. A gyilkossg indoka a testvrek kztti versengs volt.
A fltkenysg a csaldban, nem mltbli rnyk, hanem mai jelensg. Gyerekeink kztt gyakori, de a felnttek (hzasok!) kreiben sem ismeretlen vendg.
Kzismert, hogy a msodik gyerek megjelense, a kisgyerek letben nagy vlsg. Klnsen azrt, mert elveszti eddigi, knyelmes helyt (pozcijt) a csaldban. Eddig krltte forgott a „vilg", volt a csald „szeme fnye". Kizrlag az v voltak szlei. Most megingott helyzete. Mivel a fltkenysg a gyereknek azon vgybl fakad, hogy legyen desanyja s csaldja „egyetlen drgasga", nem szntethetjk meg sem mrskelt bntetssel, sem pedig bkez dicsrettel, vagy jutalmazssal. Kisebbthetjk viszont gondoskodssal, a gyerekkel val beszlgetssel s foglalkozssal.
Hogyan fejezdik ki a testvrfltkenysg?
A fltkenysget kifejezhetjk mi felnttek s a gyerekek is szavakkal, vagy tettekkel. Ha a gyerek elfojtja fltkenysgt, akkor ez lczva, klnfle tnetekben s viselkedsi formkban nyilvnul meg. Ha a gyerek nem mondhatja ki, mskppen sem fejezheti ki, hogy haragszik testvrkjre, akkor esetleg azt lmodja, hogy kilki az ccst az ablakbl.
Vannak gyerekek, akik szavak helyett tettekkel adjk tudtunkra fltkenysgket. Bntjk a kistestvrt, khgnek, vagy ppen brkitst kapnak. Msok bevizelnek, fejldskben visszaesnek. Mindezeknek a gyerekeknek arra van szksgk, hogy rzseiket klnfle tnetek helyett szavakkal fejezhessk ki.
Mi a teend a fltkenysggel?
A szeretet mrtke nem az egyformasg, hanem az egyedisg. A gyerekek nem azonos mrtk szeretetre vgynak: egyedi, nem pedig uniformizlt szeretetre van szksgk. Nem egyformn szeretjk a gyerekeinket s nincs is szksg arra, hogy gy tegynk.
Mik a gyermeki szorongs forrsai?
A flelem megalapozott: villmtl, fldrengstl flnk. A szorongs viszont megalapozatlan flelem: tartunk a bktl, iszonyodunk az egrtl. Mindenki fl, mg tbb, kevsb minden gyerek szorong
- Az elhagyatottsgtl val flelembl ered szorongs. A gyerek legnagyobb flelme, hogy szlei nem fogjk szeretni s el fogjk hagyni. Ha az let valami mdon azt kveteli tlnk, hogy kisgyermeknktl egy idre tvol ljnk, az eltvozst megfelel mdon el kell ksztennk.
- Bntudatbl ered szorongs. A szlk akarva vagy akaratlanul bntudatot bresztenek gyerekkben. Ha a gyerek megszegett valamilyen trsadalmi vagy erklcsi viselkedsi szablyt, helye van a rosszallsunknak s a gyerek bntudatnak.
- A teljestmnyre irnyultsgbl fakad szorongs. A versenyzk is szorongnak. Korunk jellemzje, hogy tl sokat kvetel a szl, de az iskola sem kevesebbet.
- A szlk srldsbl ered szorongs. Amikor a szlk egymssal harcolnak, gyerekeik szorongst s bntudatot reznek. Szorongst azrt, mert az otthonukat veszly fenyegeti, s bntudatot a csaldi srldssal kapcsolatos tnyleges vagy kpzelt szerepk miatt.
- A testmozgs gtlsbl ered szorongs. Sok modern laksban a kisgyerekeket elssorban a mozgsos tevkenysgsgkhz hinyz tr gytri (frusztrlja). A laktelepek kis szobi, vagy a drga btorok eleve nem engedik meg a mszst, futkosst s ugrlst
- Az let vgessgbl ered szorongs. A felnttek szmra a hall tragdija a hall visszavonhatatlansgban (irreverzibilitsban) rejlik.
A kisgyermeket is rdekli a hall s az elmls krdse. A szlk igyekeznek tabutmv tenni: nem beszlnk errl, st a szeretett szemly elkltzst, elmlst is igyeksznk eltitkolni gyermekeink eltt, s ezzel slyos krokat (zavart) okozhatunk lelkben.
|