CSALÁDPED
A szerk. 2008.05.21. 08:55
10/A. A segítségre szoruló gyerek és szülő
A segítségre szoruló gyerek
Sok lelkileg ép gyerek a feszültségekkel teli helyzetekre vagy a belső konfliktusokra érzelmi viharokkal reagál. Félelmei és lázálmai vannak, körmét rágja, gyötri, kínozza az öccsét és a húgát, időnként rángatódzik az arca, szeszélyes kitörései vannak és sok más hasonló tünetet mutat.
Kik a sürgősen pszichoterápiai kezelésre szoruló gyerekek?
- Túl erős testvérversengés. - Azoknak a gyerekeknek, akik túl erős gyűlöletet éreznek testvéreik iránt, segítségre van szükségük. Ők azok a gyerekek, akiknek a féltékenység átitatja egész személyiségüket.
- Túl erős érdeklődés a szexualitás iránt. - Vannak gyerekek, akik túl korán és túlságosan nagy intenzitással foglalkoznak szexuális kérdésekkel.
- Különösen agresszív gyerekek. - Az erőszakról alkotott vélemények különböznek. Konrád Lorenz szerint velünk született. Eric Fromm különbséget tesz védekező és támadó agresszivitás között. A támadóan erőszakos (agresszív, rosszakaratú, gyűlölködő) gyereknek pszichológiai segítségre van szüksége. Védekező agresszivitás egészségesen fejlődő gyereknél is tapasztalható. Többnyire kíváncsiságból és a felgyülemlett energiafölöslegből táplálkozik.
- Rendszeres lopás. - Azoknak a gyerekeknek, akik gyakran, rendszeresen lopnak, pszichológiai segítségre van szükségük. Kisgyerekeknél vagy iskolásoknál is előfordulhat enyhébb, alkalmi lopás.
- Friss lelki sérülés. - Ha a gyereket hirtelen szerencsétlenség éri, ez komoly tünetet válthat ki még akkor is, ha a tünetet meghatározó személyiségzavar nem mutatkozik. A gyerek például túlzott szorongással reagálhat egy tűzesetre, egy autószerencsétlenségre vagy valakinek a halálára, átélt és elszenvedett erőszakra, és ezekkel kapcsolatban drámaivá válik viselkedése. Fejlődésében visszaeshet: ágyba vizei, körmét rágja, visszahúzódik, elhanyagolja magát és kapcsolatait stb
- A rendellenes fejlődés. - Ha egy kisgyerek viselkedésében bizarr vonásokat látunk, ajánlatos terapeutához vinni, hogy megvizsgálja, vajon nem komolyabb pszichés zavarról van-e szó. Az ilyen gyerek szembetűnően különbözik a többi gyerektől. Visszavonult, elszigetelt.
- A sajátságos gondozásra szoruló gyermek. – Fogyatékosoknak nevezi őket a köznyelv. Lehetnek értelmi vagy testi hiánnyal élők. Köztük is vannak enyhén, középsúlyosan és súlyosan fogyatékosok. Tudvalévő, hogy legjobban fejlődnek a családjukban. Semmiképpen sem ajánlatos kiemelni őket
Kik azok a gyerekek, akiknek a kezelés hasznos?
- A túl jó gyerek. - Vannak gyerekek, akik olyan jók, hogy szinte nem lehet igaz. Szolgálatkészek, rendesek és kedvesek. Úgy tűnik, hogy egész életük arra irányul, hogy elnyerjék szüleik megelégedettségét. Az ilyen gyerekeknek már alig marad energiájuk arra, hogy az egykorú pajtásaikkal játsszanak.
- Az éretlen gyerek. Ezek a túlságosan babusgatott, túlságosan dédelgetett gyerekek nincsenek felkészítve a szülői ház falain kívüli valóságos életre.
- Zárkózott gyerekek. - Úgy írhatnánk le ezeket a gyerekeket, mint akik félénkek, bátortalanok, alázatosak, elszigeteltek, gátlásosak, csendesek, jámborak.
- A rettegő gyerek. - Egy vizsgálatban úgy találták, hogy a gyerekek több mint 90%-ánál kimutatható a félelem egy sajátságos formája. A háromévesek félelmeinek forrása legtöbbször a kutya, a négyéveseké a sötétség.
- Nőies fiúk - férfias lányok. - Terapeuta segítségére szorulhat az elnőiesedett fiú, aki apa nélkül, vagy olyan családban él, amelynek sok nőtagja van. Különösen érvényes ez, ha egyke gyerekről van szó. Bár ritkább eset, de hasonló a helyzet az elférfiasodott leánnyal, akit az elvált apa nevel és nincs női társasága.
- Tik és modorosság. - Vannak gyerekek, akiknek kitartó modorossága bosszantja a szülőket Az ilyen gyerekek megfelelő kezelését csupán pszichiátriai és orvosi vizsgálat segítségével lehet megtervezni.
- Ágybavizelés és bekakilás - Becslések szerint a gyerekek 10-15%-a 4 éves kora után is bevizel éjszaka, közülük sokan nappal is. A bevizelés többnyire valamilyen érzelmi felindultságot jelez.
A segítségre szoruló szülő
Kik a sürgősen pszichoterápiai kezelésre szoruló szülők?
ˇ A gyermekded szülők.- Ilynek a babázó anyák, még akkor is, ha már életkorban kinőhettek volna ebből a foglalatosságból. Vannak nők, akik miután anyákká váltak képtelenek gyerekükkel tartós, stabil kapcsolatot kialakítani. Egy ideig élvezik a csecsemőt és játszanak is vele, mint még nem is olyan régen a játékaikkal, az anyasággal járó terheket azonban nem bírják el.
ˇ Az alkoholista szülők. — Az alkohol betege. Szenved függősége miatt, de tehetetlen.
ˇ A csábító szülők. - Szexuálisan gyermekdedek. A csábító apák lányai gyakran idősebb férfiakkal bonyolódnak szexuális kapcsolatba, míg a csábító anyák fiaiban néha annyira túláradnak az érzéki impulzusok, hogy idő előtt, éretlenül sodródnak szexuális kalandokba
ˇ Erőszakos szülő. Féktelen és önfegyelem hiányában szenvedő. Többféle erőszakot is elkövethet a szülő.A lelki erőszak a gyermek vagy a partner megszégyenítésében, megalázásában, kigúnyolásában áll. A testi fenyítés, verés sokak szemében természetes. Veri a gyermekét, megüti a társát.
ˇ Az elutasító szülő. - A gyerek fizikai elhagyása egyszerűen hihetetlennek tűnik számukra. Ugyanakkor nem ritka eset. Akkor is, ha a szülő nem kukába dobta gyermekét, csak „ott felejtette a kórházban", vagy „eltűnt a láthatárról". Ezzel szemben a gyerek érzelmi elhanyagolása sokkal gyakoribb. Igen jelentős azoknak a szülőknek a száma, akik nem adják meg gyerekeiknek a felnövekedéshez olyannyira szükséges szeretetet.
ˇ Fogyatékossággal élők. - A görög társadalom kitaszította a sérülteket. Kultúránkban a falu bolondja eltartott volt. Az ENSZ dekrétuma esélyegyenlőségről beszél. A testi fogyatékkal élő szülő még csak boldogul valahogyan. Láttam béna, vak, siket szülőt, aki sikeresen nevelte gyermekét. Az értelmi fogyatékosokkal már más a helyzet. Voltak korok, amikor házasságuk tiltva volt. Azzal a kifogással, hogy gyermekük valószínűleg ugyancsak tehertétellel születik. Korunk másképp bírálja el a kérdést. Esélyegyenlőséget emlegetünk. Ahhoz viszont, hogy e szülők gyermekeinek is megadjuk az esélyegyenlőséget, segíteni kell a szülőket. Nem pusztán anyagilag. Lelkileg is.
Kik azok a szülők, akiknek a kezelés hasznos?
- A túlzott érzelmi töltésű szülők. - A lármás, túlzott érzelmi töltésű szülők gyerekeit könnyű felismerni: mindig hallhatók, mindig láthatók.
- Az agyongyámolító szülő. - Az ilyen családot az aggodalom uralja, a gyerekek gyámoltalanok.
- A túlságosan lelkiismeretes szülők. - Elképzelésük: Boldogság aranytálcán. - Igen szerető és odaadó szülők, azonban túlságosan gyermekközpontnak, ezért segítségre szorulnak, hogy gyerekeiket biztonságosan felnevelhessék. Eltökélték ugyanis, hogy boldoggá teszik gyereküket, még ha belehal is.
- Az elvált szülők. - A válás ténylegesen haláleset, ami az érintetteket testileg és lelkileg megrázza. A szülők számára sok-sok boldogító esemény, álom és törekvés kudarcba fulladt A család szétbomlását követő szülői viszályok gyerekeiket tovább károsítják. A legrosszabb, amit a szülők ilyenkor tehetnek az, ha gyereküket egymás ellen a bosszú fegyvereként használják. A legjobb, amit az elvált szülők tehetnek, hogy megmaradnak szülőknek akkor is, amikor többé már nem házastársak.
- Egyedül nevelő szülők. A „csonka családok" százalékaránya (több, mint 17%) hazánkban magasabb, mint az EU-ban. Átlagban az anyák vezetik, elenyésző az egyedül nevelő apák száma. A kutatások egyértelműen kimutatják, hogy az egyedül nevelő szülők kevésbe hatékonyan látják el feladataikat. Az egyedül nevelő szülő' nehézségei a magányosság és társtalanság, a társaság hiánya, beszűkült mozgástér, a nevelési gondok halmaza, a bűntudat, az aggodalmaskodás, esetenként a pénzhiány.
- Újraházasodottak. Hazánkban az elváltak kb. 85%-a három éven belül nagy kalandra szánja magát, újraházasodik. Ugyanakkor a válási statisztikák arról regélnek, hogy az újraszerveződött család, a második házasság bizonytalanabb kimenetelő, mint az első, hamarabb bekövetkezik a válás.
- Fogyatékos gyermeket nevelők. Hazánkban több mint 180 ezer értelmileg, és legalább 600 ezer testileg fogyatékos személy él. Sajnos zömmel intézeti gondozásban. Közismert, hogy családjukban jobban fejlődnek ezek a gyerekek is. Éppen ezért, többen is vállalkoznának erre a nehéz feladatra, ha a fogyatékkal élők társadalmi megítélése nem lenne ennyire negatív: elítélik a szülőket is, meg a szenvedőket is, hiányzik a pozitív diszkrimináció, illetve az együttérzés és a készség a segítésre.
|