CSALÁDPED
A szerk. 2008.05.23. 08:37
6/b. Családtámogatás, követelmények és kényszerűségek
Támogatás, adományok
A törvényi szabályozás a szociális ellátások rendszerét is átfogja. A társadalomban alkalmazott szociális igazgatás és ellátás rendszerét figyelemmel kell kísérni, mert folyamatosan változik a szociális ellátás megszervezésének elvi háttere és gyakorlata.
a.) Támogatás
Elsőként a szociális és családügyi támogatást kell számon tartani. A családtámogatási ellátás formái:
• Nevelési ellátás (a gyermek neveléséhez, eltartásához járó támogatás, családi pótlék)
• Gyermekgondozási támogatás (két formája: GYES- gyermekgondozási segély, GYET- gyermeknevelési támogatás)
• Anyasági támogatás (egyszeri pénzbeli juttatás)
A munkaviszonyban álló szülő megillető főbb ellátások, kedvezmények:
• GYÁP- gyermekápolási táppénz
• Fizetés nélküli szabadság, pótszabadság,
A gyermek neveléséhez kapcsolódó egyéb ellátások:
• SZJA-t csökkentő kedvezmény
• Gyermekvédelmi támogatások
b.) Adományok:
Az emberek közötti összetartozás, a jó szándék még a reménytelennek látszó esetekben is utat mutat a bajban levőknek. A bizalom erőt ad. A szülőnek kell látnia, hogy mennyire szorul segítségre. Kötelessége az önálló gondoskodás megteremtése.
Követelmények és kényszerűségek
a.) Jogi vonatkozások
Mindenkinek tudnia kell, hogy élethelyzetére milyen jogi szabályozás vonatkozik. A törvény nem ismerete nem mentesít alóla. Érdemes elolvasni, hogy mit írunk alá. A párválasztással, a házasságkötéssel új helyzet jön létre, nem egyedül gazdálkodunk. A másik szándéka az adott élethelyzetben a gazdálkodás módjának kialakulásába is belejátszik.
b.) Megoldatlan problémák, szenvedélyek, visszaélések
A hanyagság, a visszaélés naponként szedi áldozatait. A csalás, a lopás, a garázdaság, a nyereségvágy esetei, bár szabálysértések, nem csupán a törvényi szabályozás hatályai alatt állnak. A család fejlesztő légkörét akár tönkre is teheti a szenvedélybetegség, az abnormális, deviáns viselkedés. A függőségek nyomán fellépő agresszió sokféle problémát von maga után, ezek között nem utolsó az anyagi kihatás. A szenvedélybeteg ember kapcsolata környezetével előbb-utóbb sérül, elsorvad. Sok-sok egyéni áldozatvállalás csodákra képes, de nehéz olyan ember életéről gondoskodni, aki egyáltalán nem akar megváltozni. A család belső gazdálkodása anyagi, szellemi és közösségi értelemben is megköveteli a szenvedélybetegségek kialakulásának megakadályozását, gyógyítását. A legnagyobb érték ilyenkor, hogy valaki szereti a másikat, és nem hagyja el emberi gyengeségei közepette sem, sőt képes tenni érte valamit.
Jogi, gazdasági, egészségügyi, erkölcsi, nevelési, technikai nehézségekre megfelelő, helyes megoldásokat találni. A gyermek érdeke szabja meg a teendőket amikor valamelyik fél érthetetlen, értelmetlen módon nem veszi észre, hogy változtatnia kellene életen. Az élet védelme több a gazdálkodásnál, de az élet védelmének egyik eszköze a helyes gazdálkodás- test, szellemi, közösségi lehetőségeinkkel.
|