CSALDPED
A szerk. 2008.05.23. 08:38
7/b. A csaldegszsg alapkrdsei
A csaldegszsgtan a csald teljes „fizikai, lelki s szocilis jlti llapotval” (WHO) foglalkozik. Megismerjk az egszsges letvitel, a betegsgek kivdsnek lehetsgiet. Ide soroljuk a szexulis nevels krdskrt is.
Az egszsg nagyon fontos, a legfontosabb. Twaddle azt mondta: egszsges az, akit nem jl vizsgltak meg. Statisztikai szemllet szerint az az llapot az egszsges, amelyik statisztikailag a leggyakoribb. Az optimista szemllet remli, hogy az egszsgesek vannak a legtbben. Szz definci szletett mr, de egyik sem kpes teljesen visszaadni mindazt, ami esznkbe, szvnkbe villan, ha azt halljuk egszsg. „Az egszsg az egyn optimlis teljestkpessgnek llapota, ami azoknak a szerepeknek s feladatoknak a betltsre teszi kpess, amelyekre szocializldott”.(Parsons) „Az egszsg egy olyan sszetett fogalom, amely az emberi let klnbz szintjei kztti kapcsolatokat fejezi ki, legalbbis az egyn kapcsolatt nmagval, sajt testvel, krnyezetvel s embertrsaival, kortrsaival.”(Lander s Wenzel)
Mirt fontos az egszsg:
nem vagyunk egyedl
vannak, aki szmtanak rnk
vannak, akik belnk helyeztk a bizalmukat
vannak, akik belnk ltk idejk s energijuk egy rszt (szlk)
vannak, akiknek a mi energink s idnk kell, hogy nvekedhessenek (gyermekeink)
van, aki velnk egytt akar kiteljesedni s nvekedni a szeretetben (hzastrs)
nem magngy, hogy mit teszek testemmel-lelkemmel, rombolom-e gzervel, vagy erstem
Haznkban kiugran magas az orvos-beteg tallkozsok szma, egy emberre hromszor annyi megbetegeds esik, mint az EU-ban. A hallozsi statisztikrl pedig jobb, ha nem is beszlnk (frfiak 66 v, nk 75 vet vrhat magnak tlagosan).
Megfigyelsek szerint azok az egszsgkrost magatartsformk, amelyek ma leginkbb veszlyeztetnek bennnket, 16-20 v kztt kezddnek, fiatal felntt korra (20-25 v) rgzlnek, kb. 15 vig alattomosan rombolnak, 40 ves kor krl kezdenek panaszokat okozni s 55-65 v krl hallt. Ma Magyarorszgon az 55-65 korosztly hallozsa vilgviszonylatban is kiugr!
Egszsget befolysol tnyezk:
Az els faktor a biolgiai adottsgok sszessge, rviden a genetikai eredetnk. A genetikai tnyezk csak 27%-ban szlnak bele az egszsgnkbe. Termszetesen, ha valaki egy hallos genetikai eredet betegsggel szletett, akkor az egszsgt gyakorlatilag 100%-ban meghatrozzk a hibs gnek, de ez nem gyakori.
Msodik faktor a krnyezet, ez 19%-ban, azaz kb. egytd rszben felel az egszsgnkrt. A termszeti krnyezet a fldrajzi fekvs, az ghajlat, fizikai, kmiai, kls biolgiai rtalmak, klnleges szerepe van a levegnek, a talajnak s a vznek. Ezek szmos rtalom forrsai, ill. kzvetti lehetnek. A trsadalmi krnyezet:
az letkrlmnyeink (dologi s fizikai)
a munkakrlmnyeink (fizikai rtelemben)
a foglalkozsunk
a trsadalmi makrostruktra
az ltalnos kultra
egszsgkultra
a szoksok s hagyomnyok
a kapcsolataink
a csaldi s munkahelyi krlmnyeink
A harmadik tnyez az letmd. Az letmd 43%-ban befolysolja egszsgi llapotunkat, valamennyi kzl ez a legfontosabb faktor. Az letmd pontosan azt jelenti, hogy egyni szinten mennyire tudunk lni azokkal a lehetsgekkel, amelyeket a trsadalmi krnyezet felknl.
A negyedik tnyez az egszsggyi ellts, a maga 11%-val. Az egszsggy dnten a betegsgekkel foglalkozik, nem az egszsggel. Csak akkor lp a kpbe, amikor mr baj van. Nem mindegy, hogy milyen az egszsggyi ellts, de korntsem ezen mlik minden.
Trsadalmi httr-tnyezk
Az emberek fele (50-53%) szv-s rrendszeri betegsgben hal meg, tdk (20-23%) daganatos betegsgekben, csaknem egy tizedk (kb.9%) erszakos hallok miatt (ide tartozik a baleset, a gyilkossg, ngyilkossg), emsztszervi s lgzszervi betegsgek (4-5%) miatt. A rizikfaktor azt jelenti, hogy nincs direkt ok-okozati sszefggs az adott faktor csupn a betegsg kialakulsnak a kockzatt nveli meg. A rizikfaktorok hatsai nemcsak sszeaddnak, inkbb sszeszorzdnak, a sokszorosra emelve a kockzatot. t-hat alapvet rizikfaktor ll ezek htterben: az alkohol, a dohnyzs, tpllkozs s az elhzs, a stressz, s a drog. Ha ezeket ki tudnnk kszblni mindennapi letnkbl, hihetetlenl megnnnek az eslyeink az egszsges, hossz letre! Ezek a rizikfaktorok nem most bukkantak el, vtizedek ta ismerjk ket, harcolunk ellenk, vajmi kevs eredmnnyel. A rizikfaktorok mgtt is vannak tovbbi okok, ha fel akarjuk venni a harcot, ezeket a mgttes okokat is fl kell trni. Makara Pter szerint ezek:
az emberi let, az egszsges alacsony rtke. Br legtbb ember szavakban vallja, hogy az egszsg rtk, de keveset tesz rte
az n. „anmia”. Arra utal, hogy vgyaink s lehetsgeink kztt mekkora szakadk ttong
munkahelyi krnyezet
civil szfra meggyenglse. Az ember 11,5 rt dolgozik, nincs ideje s pnze arra, ami a hobbija, amit szeret
rtkvlsg. Nlunk nincs egysges rtkrend, ami az egyiknek rtk, a msiknak nem. Az eredmny: szorongs, bizonytalansg, ideolgiai zrzavar. Az elvont rtkek helyett jhet a szorongsold, a btort, a kzzelfoghat ptszer, az alkohol, a cigi, a nagy zabls, a drog.
Ha valban egszsgesek akarunk lenni, elszr a lelknkben kell rendet tenni, csak a pszichsen kiegyenslyozott, szeretetteljes, kapcsolatokkal krlvett, kiszmthat trsadalmi viszonyok kztt l ember kpes ellenllni a mindig kznl lv egszsgrombol rizikfaktorok csbtsnak.
Egszsg s betegsg a csaldban
Htkznapjaink megkvetelik a szksges higins s egszsggyi alaptjkozottsgot, a megfelel ismeretek megszerzst s a helyes, kvetkezetes egszsgvd magatarts kialaktst. Amit egszsgnk megrzsre rfordtunk, az megtrl, nem kell a hossz vek alatt sszegyjtgetett vagyonunkat orvosokra, gygyszerekre klteni. Az emberi ervel val gazdlkods sszerstse, a beteg, gyenge csaldtag tmogatsa elsrang feladata mindenkinek. az egszsg rtk. A gygyszerek s a kereseti lehetsgek vltozsa rzkeny mutatja annak a tnynek, hogy a betegsg pnzbe kerl. A higins felttelek biztostsval megelzhet tbb betegsg kialakulsa. A betegpols gondos odafigyelst ignyel otthon s krhzban egyarnt. A gygymdok alkalmazsa divatkvet is lehet.
Egszsges nemisg
A nemisgnk kialakulsnak t fzisa van:
• a kromoszomlis (genetikai) nem. A fogamzs pillanatban dl el.
• az ivarmirigy (gonadalis) nem. Ivarmirigy a neve az ivarsejteket s a nemi hormonokat termel hernek s petefszeknek.
• a nemi szervi (genitlis) nem. Nemi szervek kialakulsa.
• a kls nem (msodlagos nemi jelleg). A nemi rs idszakban alakulnak ki (mellek, szrzet)
• a trsadalmi nm (nemi identits). Szocializci kvetkeztben alakul ki, miszerint valaki lnynak vagy finak tartja magt.
A nemi kapcsolat alapelvei
- a szexulis kapcsolat nem szrakozs, nem rucsere
- nkntessgen alapuljon (fiatalkorak esetben ezt a trvny nem fogadja el)
- felelssg a trsunkrt, nmagunkrt s a leend gyermekrt
- ne legyen rtalmas az egszsgnkre
Szmtalan ok, mirt lnek nemi letet a fiatalok hzassg eltt:
az ember mindig tbbet akar
a korai randevzs korai szexhez vezet
a knyszer
az erklcsi normk hinya
tnkrement csald
a mdia hatsa
az alkohol s a kbtszer
biztonsg s nbecsls keresse
npszersg keresse
bizonytani akarja szeretett
kvncsisg
szksg, hogy szeressenek, szeressen
|