KRNYEZETVDELEM
A szerk. 2008.08.30. 13:45
KRNYZETVDELEM:
Szkebb krnyezetvdelem: Az ember jzan nkorltozsa, nmaga s/vagy a termszet rdekben. Nem kell mindent megvsrolni csak azt, ami valban szksges.
Talajvdelem: l rendszer a talaj. (mikroorganizmusok stb.), megrzse fontos.
Indiai monds: A termfldet nem az apinktl rkltk, hanem az unokinktl kaptuk klcsn.
A talaj a fldfelszn termkeny rtege. Az lettelen felsznen a talajkpzds felttele a mlls, a kzetek talakulsa. Fizikai aprzdssal kezddik, az svnyok kmiai talakulssal folytatdik. Ennek termke az agyag. A talaj, l szervezetek ltal ltrehozott kpzdmny. Lassan leboml, a tpanyagokat s a vizet megtart specilis szerves anyag a humusz. Legnagyobb mennyisgben elhalt nvnyi rszekbl kpzdik. A humusz szerves anyagai az agyag szemcskhez kapcsoldnak, sszetett kolloid rendszert alkotnak. Fknt az ghajlattl, alapkzettl s a nvnytakartl fgg, hogy milyen tpus talaj fejldik.
-A gpi megmvels kros, mert tmrti a talajt. Nem szellzik megfelelen, nem tudja felvenni a vizet (ez meg is drgtja a mezgazdasgi termelst). Rontja a vz, leveg forgalmt, mozgst a talajban.
- A kzlekedsi utak gpkocsiforgalma lommal, a gyrak, zemek vegyi anyagokkal, nehzfmekkel szennyezik a talajt.
- A helytelenl alkalmazott ntzs a tpanyagok kimosdst okozza, vagy szikesedshez vezet.
-Tpanyagptlsa, mert a nvnytermeszts kizsigereli a talajt, ha lehet, szerves trgyval trtnjen, de a mai gazdlkodsi formk mellet sajnos szksg van mtrgyra is. A szerves trgynak hosszantart hatsa van, a talajnak j szerkezetet biztost. Rgen hasznltak vetsforgt is, ez szintn hatkony volt, a krtevk ellen is vdett. A mtrgya krt okoz. Elmossa a vz, szennyezdhet a talaj, az lvz, a tlzott ptis hasznlata pldul az eper kigshez vezet.
-Lejts terleteken, ha a talajt nem bortja erd, mert kivgtk, a csapadkvzzel lemosdik, a felszni vizeket szennyezi. A erzija a kiszrad felsznt elhordja.
-Fizikai ton belekerlnek a mreganyagok a nvnyekbe (diffzi).
-Szennyezdhetnek a nvnyek a vztl s a levegtl is.
-Rovarirt s nvnyvd szerektl is, pldul: DDT.
Fizikai mlls: kzetek aprzdsa.
Kmiai mlls: a vz, leveg oxignjnek hatsra agyag keletkezik.
Biolgiai mlls: a humuszods.
A talaj lehet:
-kalcium, magnziumban gazdag, ekkor szerkezete morzsalkos, j leveg s vzmegtart kpessgek.
-ntrium, kliumban gazdag, ekkor tmrszerkezet, rossz a leveg s vzmegtart kpessge. Csak a s tr nvnyek maradnak meg.
A j talaj szilrd, morzsalkos szerkezet, benne regek, hajszlcsvek vannak. tengedi a vizet s a levegt is. Humusz-agyag tartalomtl fgg, hogy az esvz mennyi ideig marad meg a talajban. Meleg, csapadkos ghajlat alatt nem halmozdik fel humusz, tpanyagtartalkok nincsenek. Ilyen az egyenlti erdk talaja. A humuszkpzdsnek a mrskelt ghajlat fves puszti kedveznek leginkbb. Humusz nyersanyaga legnagyobb mennyisgben a nvnyek (fvek) gykrzete. Legjobb mezgazdasgi terletek mezsgi talajokon vannak, mely semleges kmhatsak.
Ha a csapadk mennyisge nagyobb, mint a prolgs, akkor a kilgozott felszn savas kmhats marad. Ha tbb vz prolog, mint amennyi es esik a klnbzetet a talajvz ptolja. A vzmoss felfel irnyul, felsznre hozhat nrium- s klium skat. Ezek oldata lgos kmhats, gy alakul ki a ss-lgos szikes talaj.
Minimumtrvny: A nvny a legkisebb mennyisgben jelenlv elem arnyban hasznostja a tbbit.
A minimum trvny vagy minimum elv minden krnyezeti tnyezre igaz. Eszerint a minimumszint kzelben egyetlen tnyez is meghatrozv vlik. Ennek arnyban kpes az sszes tbbi tnyez hatsa is rvnyeslni.
LEVEG
A lgzs szolgltatja az oxignt a sejtjeinkben lejtszd energiatermelshez. Oxign nlkl nhny perc alatt bell a hall. Az oxign teljes egszben a zldnvnyek fotoszintzisnek termke. A levegben a szennyez anyagok vltoz mennyisgben vannak jelen.
sszettele:
78% nitrogn (hrmas kovalens kts, indifferens, nem reakcikpes)
21% oxign (pont j a koncentrci, teljes egszben biolgiai eredet)
1% szennyez gz s por : 0,03% szndioxid (normlis, nvnyi fotoszintzisbl )
0,01% vzpra
a tbbi: sznmonoxid (mrgez az emberi szervezetre, ktszzszor ersebben ktdik a hemoglobinhoz, mint az oxign. Fulladst okoz. F oka: kzlekeds. Kohk. Szntelen szagtalan. Ezrt klnsen veszlyes. 0.05%-os tarts koncentrcija hallos.
Sznhidrogn, metn, etn. F oka a kzlekeds s az ipar. A metn a mocsrgz, ott is keletkezik az oxign fken tartsban van szerepe.
Formaldehid(formalin vizes oldat, ok: kzlekeds)
Gyrs sznhidrogn, benzpirn. Legnagyobb mrtkben rkkelt anyag. Minden nvnyi gskor keletkezik. Fstlt termkekben is van benzpirn, mrskelt fogyaszts javasolt.
Kndioxid. Szrsszag szntelen gz. A leveg vztartalmval knsavv alakul, (eltte vzzel). Ftsbl, sznnel mkd ermvekbl szrmazik, a savasesk 2/3-t okozzk. A nvnyek leveleit krostja. Fenyflken jobban ltszik. Gyengtik a nvnyek ellenll kpessgt, gombs megbetegedseket okoz a nvnyeken. Legersebben a zuzmkat krostja, emberek llatok lgzszervt roncsolja.
Nitrognoxidok. Elssorban az emberi, llati szervezetet krostjk. A nitrogndioxid a tdben, vzzel rintkezve mar savv alakul. Megakadlyozza a vr oxignelltst. Saltrom savat alkot a vzzel, a savasesk 1/3-t okozzk. Az zonrteg elbontsban rszt vesz. Ok: mtrgya, nitrognipar, kzlekeds,
Freon: (klr-flr-sznhidrognek). zonerny krosodst okozza. Sznhidrognek a nvnyeket krostjk., lgutakat ingerlik.. Az aroms sznhidrognek rkkeltek. F kibocsti a vegyi zemek s a kzlekeds.
Emisszi: kros anyag kibocsts. Idegysg alatti szennyezanyag kibocstsa.
Transzmisszi: szllts, szlltds. A kibocstott anyagokat a lgramls tovbbtja.
Immisszi: lepeds, koncentrlds. A talaj kzeli levegben sszegyl szennyezanyag koncentrci.
Szl: transzmissz
szennyez mvek ,emisszi immissz
A lgszennyezs kialakulsnak folyamata 1: szl, 2: kibocsts (emisszi), 3: az emisszi sztterjedse s hgulsa (transzmisszi), 4: levegminsg (imisszi)
Az emberi tevkenysgbl szrmaz lgszennyez anyagok mennyisge sokkal nagyobb, mint a termszetes eredet szennyezdsek (pl.: vulknkitrsek)
Szmog: egszsgre kros anyag koncentrci
SO2 NO2 CO- ezt a hrom anyagot vizsgljk
Megllaptanak (orszgonknt ms-ms) rtket, ami mg nem kros, s ehhez 3 fokozati kszltsget hatroznak meg 1-2-3. A legmagasabb a szmog riad. Befolysolhatja a dntst, hogy az adott orszgban, vrosban mennyi pnzbe kerl a lells. (fokozatosan llnak le jrmvek, zemek). Ezt ki tudjk szmolni, de azt, hogy az emberek egszsgben ez mekkora krosodst okoz, akr nhny v mlva jelentkez daganatos betegsgek formjban, nem kiszmthat.
A szmogriad fajti: LONDONI- rosszidben,
LOS ANGELESI-fnyben
|