KRNYEZETVDELEM
A szerk. 2008.08.30. 13:46
VZ
A Fld egy „vizes” bolyg, 71 %-a vz. 2 %-t folyk, tavak bortjk, de a vzkszlet csak 1,2%-a desvz, ebbl kell az lvilgnak gazdlkodnia, mivel a ss vizet nem kpes felhasznlni. A tengervz startalma 3,5 %, ebbl 2,7 % konyhas. A stalants drgbb, mint a szennyvztisztts. Pazarl letmd alakult ki a vzzel kapcsolatban. Friss vizet hasznlunk a tpllkozshoz, iparban, mezgazdasgban, sportban, stb. Naponta fejenknt 150 liter vizet hasznlunk. Sajnos a kevs vz pazarls kvetkezmnye is, ezrt msfajta krnyezeti szemlletet kellene az emberekben kialaktani (takarkoskods, szszer vzfelhasznls, pl. csapok, vctartly cserje stb.)
Magyarorszgon az ivvz kszlet, a vznyersi lehetsgek:
-2 % frt kutak, az els vzzr rtegig, elnitrsodott, gyakorlatilag mindentt szennyezett. Kerti kutakat vizsgltatni kellene.
- -7 % karsztvz, mszk s dolomit hegyek vize. Karbontos kzetekben, az esvzbl tpllkozik. A legjobb minsg vz, tiszttatlanul is ihat. a bnyszattal tettk tnkre (Hvz forrsai is majdnem elapadtak)
-35 % artzi vz, rtegvz, mlyfrssal frnek hozz, termszetesen j vz, a hosszabb szraz idszakok miatt egyre mlyebbre kell frni, arzn vegyleteket tartalmaz.
-44 % parti szrs kutak, folykbl, Duna, Drva , Rba kavicsgya megfelel.
A vz tulajdonsgait, fizikai biolgiai, kmiai tulajdonsgokkal lehet jellemezni.
Az ivvz fizikai kritriumai:
-szntelen,
- tltsz,
-7-10 Cel. Fokos,
-az hogy ztelen nem igaz.
Az ivvz kmiai tulajdonsgai:
- enyhn savas hats legyen,
- mrgez anyagot nem tartalmazhat cianidot, ezstiont, higanyt, kadmiumot, szerves halognszrmazkot, szerves nvegyleteket, kolajat, lmot, nehzfm ionokat fehrjekicsap hatsak, Magyarorszgon 103 elemre vizsgljk a vizet, van olyan orszg, ahol a tbbszrsre. Nitrit- s nitrt iont csak nagyon kis mennyisgben tartalmazhat.
-oxignfogyaszts,
-oxigntartalom,
-startalom,
Az ivvz biolgiai tulajdonsgai:
- a vz nem tartalmazhat fertz krokozkat.
- szerves anyag terhels trsnek kpessge a lebont kpessg.
A forrals csak a biolgiai szennyezds ellen hatsos, a kmiait nem lehet megszntetni vele, csak a vltoz kemnysget okoz mszk karbontok vlnak ki, de azok nem is rtalmasak.
A vz kommunlis, lakossgi tisztts fokozatai (van ipari is):
1.- Mechanikai tisztts: fizikai szrs a lebeg szennyezdsektl szrssel, leptssel.
2.- Biolgiai tisztts: a benne oldott szerves anyagokat baktriumokkal lehet megtiszttani. Magyarorszgon csepegtet tlcsres eljrssal. A termszetes ntisztuls gyorstott mestersges alkalmazsa. Van mg gynevezett lhrtys eljrs.
3. - kmiai: oxidci: eloxidlja a mg megmaradt baktriumokat s szerves anyagokat: ennek 2 formja:
-klrozs
-zonozs: tisztbb, hatkonyabb, drgbb
4.- Uttisztts, utszrs: a kicsapdott anyagokat szrik.
Az lvilg termszetes mdon tiszttja a vizeket, Ugyanakkor a vzszennyezs slyosan krostja a vzi llnyeket s az embert is (a tpllklncban az a mrgez anyagok feldsulhatnak). A teleplsi szennyvz szerves anyag tartalma magas. Talajvzbe jutva nitrt ionnal szennyezi az ivvizet.
A vz szennyezanyagai:
-A nitrit- s nitrt ion a mtrgybl kerl a talajvzbe, csecsemknl az gynevezett kkhall okozja. A csecsemkori hemoglobinhoz ktdik, oxignmegkt helyet foglal el. Hg trgya nagy mennyisgtl is szrmazhat, llattart telepeknl is. A szennyezds oka mg a csatornahlzat elmaradottsga.
- a foszft tartalom PO4: mos- mosogatszerekbl szrmazik kzvetlenl, egszsggyi hatst nem publikljk, de a vizek lvilgt puszttjk.
Forralssal nem tvolthatk el a vzbl. A karsztvz knnyen szennyezdik, a rtegvz nehezebben, de arznt tartalmazhat.
Hazai vizeinket szennyezi az ipar, a mezgazdasg, s a lakossg is.
Hszennyezs: a vizek ntisztt kpessgt cskkenti azltal, hogy a hmrsklet emelkedsvel az oldott oxigntartalom cskken. (hermvek, lakossgi melegvz).
Kzmoll: a vzbevezets s a csatornzs klnbsge. Nem szabadna kinylnia.
HULLADK
Fogalma: Adott idben, adott helyen, feleslegess vlt anyagok, trgyak sszessge.
jrafelhasznlhatsg: fel lehet ket hasznlni. (szemt az, amivel mr semmit sem kezdhetnk)
Fajti:
-kommunlis: 22 ezer kbmter naponta, ebbl a veszlyes a szrazelem, gygyszer, oldszerek, kmiai anyagot.
-ipari, 42 ezer tonna naponta. Az ipar minden mellktermke.
Mindkett tartalmaz veszlyes hulladkot is.
A Magyarorszgon keletkez hulladk egy rsze tzveszlyes, roncsol hats, robbansveszlyes, mrgez, fertz vagy rdiaktv. Ezek a klnleges kezelst ignyl vagy veszlyes hulladkok. A veszlyes hulladkok rtalmatlanthatk getssel (megfelel technolgia alkalmazsval), s lerakssal. Ezek kltsges eljrsok. Elnysebbek a hulladkszegny technolgik.
A kommunlis vagy teleplsi hulladk: a hztartsi s utcai szemt, az intzmnyek, zletek, hulladka s a teleplsi szennyvziszap.
Az iparban s a mezgazdasgban teleplsi keletkezik hulladk.
A teleplsi hulladk rtalmatlanthat elgetssel, rendezett lerakssal, komposztlssal, vagy hasznosthat az rtkes anyagok visszanyersvel. (fm, veg, papr, textil, manyag). A manyagok tbbsge kmiailag ellenll, nem bomlik le biolgiai ton, nem kerl vissza a biolgiai ciklusba, hanem felhalmozdik.
Kezelsi mdok:
- rendezett leraks, termszetes, vagy mestersgesen kialaktott mlyedseket tltenek ki. Egy mterenknt flddel kellene leterteni, hogy ne vigye a szl stb. A pazarl gazdlkods krostja a termfldet, a talajvizet, sok anyag felhasznlhat lenne..
- gets, -problma- sokkal kevsb tartalmazhatnak kros anyagot, mint esetleg egy hztartsban val elgets, ha szablyosan mkdik. Ez is elgeti a fontos anyagokat, pazarl, szrberendezst is el kell helyezni. Lehetne hasznlni energiatermelsre, vzmelegts, ramtermels, nmet licenc alapjn.
- prsels, kompresszi: olasz tallmny, kis tglatestt sszenyomja a szemetet, de ez is pazarl. Magyarorszgon nem honosodott meg. A pazarls itt is megvan.
- jrafelhasznlsi md: komposztls, nvnyi szerves hulladk, trgya keletkezik belle. Ezt a mdszer a szelektv hulladkgyjtssel tudjuk elrni. Ez lenne a cl.
Kevesebb hulladkot kell termelni. (odafigyels vsrlskor, csomagolskor stb.) Veszlyes hulladk pl. gygyszer esetben ktelezni kellene a gygyszertrakat a visszavtelre stb. (Japn a hulladknak 50 %-t jrahasznostja, Nmetorszg s USA kb. 15 %-t, a tbbi llam ez alatt van.)
ZAJRTALOM
A hang a hallszervnk ltal felfoghat levegrezgs. A hangrezgs a levegben peridikus nyomsvltozs. 16-tl 20 ezer herzig tudjuk felfogni a hangot.
16 herz alatt infrahangnak nevezik, egyes szerveink, ha tarts hats ez a hang sztroncsoldhatnak (megegyez rezgsszmkor). 20 ezer herz felett ultrahangnak nevezik, (denevr, delfin).
A hang intenzitst szoktk mrni. Mrtkegysge a bel, decibel.
140 decibel: fjdalomkszb
130 decibel: utasszllt replgp
120 decibel
110 decibel
100 decibel: aszfaltfr
90 decibel
80 decibel
70 decibel
60 decibel: rgp
50 decibel: laktelepi laks zaja
40 decibel
30 decibel: madr
20 decibel
10 decibel
0 decibel: hallskszb
30 decibel felett a hang zavar, krost hats.
A hang intenzitsnak nvekedsvel emelkedik a vrnyoms, n a pulzusszm, fokozdik az anyagcsere, cskken a testhmrsklet, lassul az emszts, akr fekly is keletkezhet, teljes idegrendszeri krosodst is okozhat, hallszerv krosodhat.
Leggyakoribb zajforrs a kzlekeds, az zemel gpek, zaja, szabadtri munkk zaja s az ptkezs.
Krnyezetegszsg: a szervezet zavartalan mkdse, testi-lelkiharmnija nem tud megvalsulni zajrtalom esetn. A krnyezeti zaj s rezgs megakadlyozhat.
Megelzs: ptkezseknl j szigetels. Utlagos szigetels mindig drgbb.
SUGRZS
Sokfle sugrzs ltezik, sugrzs sok helyrl rheti az embert:
1. Elektromos gpekbl, telefonbl mobiltelefon: (zrt trben fokozottabb a sugrzs hatsa), szmtgp, tv stb. Tartsan, tlzottan hasznlva egszsgkrost hatsak. (a sugrzson kvl mg pszichikai hats + mozgsszegny letm.), hztartsi s elektronos gpek, ne hasznljuk feleslegesen, folyamatosan, csak a szksges mennyisgik ket, ne essnk tlzsokba.
2. Napbl jv sugrzsok, ultraibolya. (mr volt rla sz).
3. terbl jv sugrzsok.
- alfa: pozitv tlts protonrszecskk ramlsa, testnk is felfogja.
- bta: negatv tlts elektronsugrzs, amelyik behatol a testbe.
- gamma: fmlemez kpes felfogni, elektromgneses, rntgen, thatol a testen. A szveteken klnbz mdon hatol t, gy ltni az elvltozsokat. Nem veszlytelen. Ivarsejtekre genetikai mdon is hatssal van.
- neutron: atommag reakcikbl szrmazik, thalad a testen az alumniumon, lom lemezen is thatol, csak a nagy vastagsg betonfal vd.
Sugrbetegsg: sugrfertzs, de ez nem kaphat el.
Fokozatai:
- enyhe: hasmens, hnys eltr idegrendszeri mobilits.
- rvid, tnetmentes idszak.
- tnetek jbli jelentkezse, de fokozottabban, vrkpzszervek krosodsa, gyomor, bl, nylkahrtya, daganatkpzds.
- Ha idejben vettk szre, meg lehet gygyulni, vagy ha kismrtk, ha nem daganatkpzds, hall.
Sugrzst kvlrl okozhatjk az atomreaktorok, bellrl a tpllk. Megll a blcsatorna valamely szakaszn, s ott sugroz. Ezrt ott daganat alakul ki.
Sugrzs sok helyrl rheti az embert:
- kvlrl: pl. atomreaktorok mkdse kvetkeztben
- tpllkkal: sugrz szemcsket tartalmaz telbl (ilyenkor a kros anyag ott marad a vgbl krl (??) s daganatot kpez)
A sugrz anyag a szl ltal is lekerlhet. Ha porszemcse formjban kerl le, le lehet mosni, ha elemi llapotban kerl le, mosssal nem tnik el.
Sugrz radiaktv izotpokat alkalmaznak az atomermvekben energiatermelsre, a gygyszatban s a tudomnyos kutatsban is. A radiaktv anyagok mennyisge bomlsuk sorn cskken. A bomls sebessgt a felezsi id jellemzi. Az egszsgre hossz felezsi idej izotpok veszlyesebbek. A radiaktv sugrzsok a dzistl fggen egszsgkrosodst, rosszindulat daganatot, fehrvrsget, rkletes rtalmakat s hallt okoznak. A radiaktv hulladk kezelse klnleges nagy elvigyzatossgot ignyel. Nem semmisthetk meg, trolsukat a felezsi idtl fggen tbb 100, tbb 1000 vre is biztonsgosan kell megoldani.
Az atomenergia veszlye: az ember nem tud mg vele tkletesen bnni, s ha problma addik, egyes atomok akr vmillikig is sugrozhatnak.
Megolds: inkbb a nap- vagy szlenergit kellene hasznostani, nem az atomermvek szmt nvelni.
KRNYZETEGSZSG
Az egszsget krost okok:
- sugrzs okozta betegsgek.
- hang-, zajrtalmak.
- ivvz: nitrt, nitrit, stb.
- levegbl: benzpirin,
- tpllkozssal:
- flksz s ksz termkek, klnsen krosak a ksz- s flksz termkek az egszsgre:
Adalkok, tartstszer: szalicilsav, nem j krost, rkot okoz. Helyett a ntrium-benzotot hasznljuk ( E211), savas kzegben aktv tartstszer.
Szorbinsav, kalcium.
- Sznsavas dtk, savas kmhatsak, foszforsav okozza, felels lehet a csontritkulsrt. 21. szzad komoly betegsge, manapsg korbban kvetkezik be, nemcsak idskorban.
E330 benzpirin a legveszlyesebb rkkelt anyag.
Veszlyes adalkok: 102, 110, 120, 124
Koleszterinre veszlyes: 320, 321
|